ARDEX MICROTEC Fleks Yapıştırıcıları

ARDEX MICROTEC fleks yapıştırıcıları, esnek ve çatlamaya karşı mukavemetli olup, suya, dona ve kireç kusmalarına karşı dayanıklı çözümler sunuyor.

Yapı teknolojisinin gelişmesi ile birlikte zemin ve duvar kaplama malzemelerinin de boyutları gözle görülür şekilde büyüyor. Eskiden ev ve iş yerlerindeki mekanlar 15×15 boyutlarındaki fayanslarla kaplanırken artık günümüzde 60×120 hatta 3mt’ye varan seramikler ve doğal taşlar kullanılıyor. Ağırlıkları 15-20 ve hatta 30 kg’lara kadar ulaşan bu boyutlardaki taşların duvara veya zemine düzgün ve kaymadan yapıştırılabilmesi ve yapıştırıldıkları yerde kalıcı olabilmeleri için kullanılacak yapıştırıcıların en doğru ve en güvenilir ürünler olması gerekir.

ARDEX MICROTEC Teknolojisi, tam bu noktada en doğru ürünler ile en doğru çözümleri sunuyor.

Ürünler ayrıca esnek ve çatlamaya karşı mukavemetli olup, suya, dona ve kireç kusmalarına karşı dayanıklı.

Ağır taşlarla dış cephe kaplamalarında 5mt’ye kadar olan yüksekliklerde mekanik tespit sistemlerine gerek olmadan güvenle yapıştırma yapılabilir.

ARDEX MICROTEC fleks yapıştırıcıları TS-11140-EN 12004 standartlarına göre C2FT(T)E(E) S1 tanımlanır ve içerdiği üstün nitelikli ham madde, katkı ve lifler sayesinde en büyük ve en zor taşların yapıştırılmasında güvenle kullanılabilir.

C: Çimento esaslı yapıştırıcılar, bunlar da kendi aralarında aşağıdaki başlıca özelliklerine göre iki tip yapıştırıcı ile belirlenir:

– C1: Normal Yapıştırıcı

– C2: Özellikleri geliştirilmiş yapıştırıcı ki en büyük fark yapışma mukavemeti ve açık kalma süreleridir.

C1 yapıştırıcının son mukavemeti en az 0,5NN/mm2 ve açık kalma süresi en az 20 dakika olması gerekirken bu değerler C2 yapıştırıcılarında 1,0N/mm2 ve en az 30 dakikadır.

ARDEX yapıştırıcılarının tümü C2 yani üstün nitelikleri yapıştırıcılardır.

Teknik Özellikler

T(T) İki kat yapışma mukavemeti
Kayma özelliği azaltılmış, yani plakanın yapışmasına müteakip 0,5mm’den fazla kaymaması

E(E) İki kata kadar uygulama ve düzeltme süresi
Açık kalma süresi, yani yapıştırıcının duvara uygulanması ve taranmasına müteakip en az 30 dakika açıkta kaldıktan sonra üzerine seramik yapışma özelliğinin devam etmesi

– F(F) 4 kata kadar daha hızlı mukavemet gücü kazanma
Normalde 24 saatte ulaşılması gereken yapışma mukavemetine 6 saatten önce ulaşılması

– S1 veya S2 Fleks (Esneklik) özelliği (DIN-EN 12002’ye göre)

W: www.ardex.com.tr

Etiketler

Bir yanıt yazın