Zomorrod 11

Zomorrod 11

Tahran'da, iki caddenin kesişim noktasında konumlanan Zomorrod 11, Ákaran Architects tarafından tasarlandı.

Tasarım, binanın dış cephesinden içeriye doğru uzanan ve iç mekânın birçok unsurunu oluşturan tuğla desenli panelleri ile öne çıkıyor.

Bina, Tahran’ın iki ana kuzey-güney arterini birbirine bağlayan ve yoğun bir yaya ve araç trafiğine sahip bir cadde üzerinde bulunuyor. Merak uyandırıcı, ancak son derece işlevsel mekânlar yaratmayı hedefleyen Ákaran Architects, modern tasarımları ile sürücülerin ve yayaların bir an için duraklamalarını, geçmişleriyle ve kültürleriyle olan bağlarını hatırlamalarını umuyor. Güzelliği ve kusursuz işçiliği korurken kolayca okunabilen ve anlaşılabilen tasarımlar sağlamak isteyen ekip, çalışmalarının her adımında mühendisliğin sunduklarından faydalanıyor.

Mümkün olduğunca hafif olmaları için tasarlanan hareketli modüller, birbirine vidalanan özel yapım içi boş tuğlalardan üretilmiş. Yaklaşık 1.000 kilogram ağırlığındaki paneller, döşemeye yerleştirilen raylar boyunca hareket ettirilebiliyor ve itme kolaylığı sağlıyor. Böylelikle bina, sürekli değişen bir cepheye sahip oluyor. Aynı zamanda, kullanıcıların ofis alanlarına giren güneş ışığı miktarını kontrol edebilmesine imkân veriyor.

Sokak seviyesinden komşu binaların da yüksekliği olan üçüncü kata kadar yerleştirilen paneller hareket ettirilemiyor ve çevre görünümleri sınırlandırıyor. Etrafını saran caddelerin koşuşturmasından uzaklaşan üçüncü kattan sonraki modüller ise hareket edebilir hale geliyor ve şehrin manzarasına açılıyor. Birbirine vidalanmış, çerçevelenmiş ve binanın cam yükseltisi boyunca raylar üzerinde hareket eden tuğlalar, sokağın aceleci görünümü hakkında bir izlenim sağlarken şehrin ve dağların geniş manzarasını sunuyor.

Zomorrod 11 (Ákaran Architects)

Etiketler

Bir cevap yazın