Żnin Şeker Fabrikası

Polonya’nın kuzeyindeki Żnin kasabasında bulunan eski şeker fabrikası, Varşova merkezli mimarlık stüdyosu Bulak Projekt tarafından bir konaklama tesisine dönüştürüldü.

On dokuzuncu yüzyılın ikinci yarısında inşa edilen Cukrownia Żnin (Żnin Şeker Fabrikası) 2004 yılında pancardan şeker üretimini sonlandırmış. Endüstriyel yeniden yapılandırmanın bir sonucu olarak fabrikanın yıkım kararı verilmesinin üzerine ARCHE, restorasyon amacıyla kompleksi satın almış. ARCHE fabrikanın tarihi ve endüstriyel kimliğini koruyarak ve nesiller boyu yapılan değişikliklere de sadık kalarak, fabrikanın estetik ve teknik çeşitliliğini kutlamayı hedeflemiş.

Projenin başlangıcından itibaren firmanın odak noktası en küçük detayına kadar eski fabrikanın birimlerini sürdürülebilir biçimde koruyarak tarihini yaşatmak olmuş. Yapının işlevi tamamen değişmiş olsa bile bu titiz çaba, yapıların güncel durumundan okunabiliyor. Ölçek olarak daha küçük olan ögeler ise bakımdan geçirildikten sonra iç mekana entegre edilmiş ve bu şekilde malzeme olarak projenin bütünselliği amaçlanmış. Ana binanın girişi, endüstriyel estetiğin sadeliği ve samimiyetiyle, hala bir fabrikaymışcasına misafirlerini karşılıyor.

Böylesine karmaşık bir kompleksi yeniden tasarlamanın ve hacimler arası boyut farklarından doğan mekanlar arası iletişim kurmanın yarattığı sorunlu süreçlere rağmen tasarımcılar, tüm bu zorluklara eşsiz bir nitelik gibi yaklaşmış.

İçinde 27 bina barındıran komplekste halihazırda mevcut hiçbir binayı yıkmadan, her birine yeni bir işlev tanımlanmış. Yeniden yapılandırma sürecinde eski kısımlar güçlendirilirken, eklenecek strüktürler için yük dağılım hesaplamaları yapılmış. İç mekandaki titiz iyileştirme çalışması kompleksin peyzajına da yansımış. Restore edilen eski kaldırım taşları, fabrikaya ait taşıtları ve binaların artık işlevsiz olan tesisat borularının hala meskenlerini tutmalarından bu sağduyu okunabiliyor.

Kompleksin ana otelinde 4 yıldızlı konaklamayla birlikte bir restoran ve konferans salonu bulunuyor. İkinci büyük otelde müşterilerine 3 yıldızlı konaklamanın yanında su eğlence parkı, spa, gece kulübü ve bar hizmeti sunuyor. Üçüncü yapı, 800 kişi kapasiteli bir konferans salonu, sinema, restoran, marina, rehabilitasyon merkezi ve yeniden işlevlendirilmeyi bekleyen bir birimi barındırıyor.

Şeker fabrikasının yakınında bulunan ve eskiden fabrikanın su ihtiyacını karşılayan göl, kompleksin dinlenme noktası olarak tekrar planlanmış. Gölde ayrıca iklimsel koşullarının elverişliliği sayesinde rüzgar sörfü ve motorlu su sporları yapmak da mümkün.

A Sugar Factory Żnin Transformed Into a Hotel Complex (Bulak Projekt)

Etiketler

Bir yanıt yazın