ZIPPER

ZIPPER

2011'de düzenlenen davetli bir yarışmada gelen galibiyetle inşaa edilen ZIPPER, J. MAYER H. und Partner tarafından projelendirildi.

Son yıllarda artan kentsel yoğunluk, yeni hibrit ve yüksek yapıların artışına yol açıyor. ZIPPER projesi de bu yeni nesil hibrit yapılardan biri.

Düsseldorf Dominikus-Krankenhaus hastanesinin eski park alanında inşa edilen proje, konaklama ve sağlık tesislerini birleştiriyor. Bu yüksek katlı, yeni kampüs, mevcut hastaneye “gelecek için bir hastanenin prototipi” olarak bölgeler arası bir önem kazandırmakta.

Ren ve Düsseldorf’un panoramik manzarasında çarpıcı bir görünüme sahip yapının, delikli metal cephe konsepti, açık ve kapalı alanların yumuşak geçişlerle düzenlenmesine izin veriyor.

Binanın doğu, güney ve batı cephelerindeki dalgalı kabuk, gölge ve rüzgar koruması sağlarken yavaşça açılıyor. Kuzeyde trafiğe karşı ses yalıtımı oluşturmak amacıyla bu cephe kapalı. Cephedeki bir fermuar gibi açık ve kapalı arasındaki geçişler kademeli ve yıllar içinde yapılabilecek geliştirme ve eklemeler için esnek yapıda tasarlanmış.

Yapının ilk altı katı önemli bir tıbbi sağlık merkezi oluşturarak mevcut hastane ile sinerji sunuyor. Yukarıdaki on dört kat, geniş teraslar, balkonlar, sundurmalar, çatı bahçeleri ve bol ışık alan yaşam alanlarıyla çeşitli konut biçimlerinden oluşuyor.

Etiketler

Bir yanıt yazın