Zenith Barter Office

Zenith Barter Office, Levent Oytek Plaza’nın 1008m² alana sahip tam katında gerçekleştirilmiş, firmanın yenilikçi ve girişimci ruhunu yansıtırken çalışan verimliliğinin de ön planda tutulduğu bir ofis düzenleme projesi.

Tek kata konumlandırılmış olan ofis, girişinden itibaren yönetim ve ofisler olarak iki kısma ayrılmaktadır. Bu ayrım sayesinde mekan içinde hiyerarşinin sağlanması ile beraber açık ofis tarafında bulunan eğlenceli karakterin yönetim kısmında bulunan daha ciddi ve kurumsal ortam ile karışmasına engel olmaktır.

Belli ölçekte bir mekana çok sayıda fonksiyonu yerleştirme fikrinden yola çıkarak mekanda sabit duvarlar ile kapalı alanlar yaratmak yerine insanlarda bulunan renk ve mekan algısından yararlanılması tercih edilmiştir. Bu amaçla toplantı, seminer ve kapalı ofis gibi alanların seperasyonu için motorlu perdeler tercih edilirken; yürüyüş yolları ve açık ofisin biribirinden ayrılmasını sağlamak içinde renk farkları, askıya asılmış bitkiler, renkli salıncaklar ve abaküs gibi fonsiyonel, eğlenceli detaylar tercih edilmiştir.

Tasarım aşamasında ki en büyük engellerden biri olan tavan yüksekliğine çözüm olarak ise kapalı ofisler ve yürüyüş yolları gibi sınırlandırılmış alanlarda asma tavan kullanılırken daha geniş olan toplantı, lounge, dinlenme, seminer, açık ofis gibi alanlarda asma tavan yapılmayarak elektrik, mekanik tesisat ekipmanları açıkta bırakılmıştır ve bu sayede farklı mekan algısından kaynaklı ferah mekanlar yaratılmıştır.

Bir diğer tasarımsal engel olan, girişte elektrik panosu, yangın dolabı ve ups bulunan alan, açık ofisin renklerine uygun olarak tasarlanmış 3 gizemli kapının arkasına saklanarak teknik detayların sıkıcılığından eğlenceli bir ortama geçiş yapılmıştır.

Tasarım önceliği olarak keyifli çalışma ortamı yaratma düşüncesinin benimsendiği projede açık ofis, kapalı ofis, toplantı ve yönetici odalarının dışındadavetlerin verildiği lounge alanı, fotoğraf çekimlerinin yapılabileceği dinlenme alanı, tasarım esnasında ‘’Zaman Makinası’’ olarak adlandırdığımız ve çalışanların çektikleri fotoğrafları paylaşabildiği anı duvarı, günün stresinin atılabileceği oyun ve seminer alanı gibi özel mekanlar tasarlayarak çalışanların yeni fikirlerin çıkmasında ihtiyaç duydukları özgür alanlar yaratılmıştır.

Etiketler

Bir cevap yazın