Yüzer Ev

Yüzer Ev

i29 architects tarafından tasarlanan yüzer ev, 46 birimden oluşan ve Avrupa’nın en sürdürülebilir yüzer mahallesi olmayı amaçlayan Amsterdam Schoonschip’te yer alıyor.

Space&Matter’ın ürettiği master plan doğrultusunda, 100’den fazla sakinin yerleştiği bu kullanım dışı kalmış kanal, Amsterdam’ın en hızlı dönüşen mahallelerinden birinde bulunuyor. Kuzey Amsterdam’da yer alan ve güçlü bir endüstriyel geçmişe sahip bu alan, bugün çok işlevli bir konut bölgesine dönüşüyor. Kent ekosistemine eklemlenen Schoonschip yüzer mahallesi, içinde bulunduğu çevre, iklim ve suyun, bütün geri dönüşüm ve biyo-çeşitlilik avantajlarından faydalanmayı amaçlıyor. Enerji etkin yapılar içeren mahalledeki 46 yüzer yapı birbirilerine bir iskele sistemi ile bağlanıyor. İskele bir yandan tüm enerji, atık ve su hatlarını içeren akıllı ağı taşıma bir diğer yandan ise evler aralarında sosyal bir bağ oluşturma işlevini üstleniyor.

Master plana göre, bu iskele sistemine bağlı oldukları sürece, arsa sahipleri, kendi su parselleri içinde diledikleri mimariye sahip evler inşa etmek konusunda özgür bırakılmış. Yüzer Ev projesinin işverenleri, tasarımcılardan hem tipik hem de şaşırtıcı ve aynı zamanda da parselin alan kısıtlarını azami düzeyde kullanabilen bir yapı talep etmiş. Böylelikle i29 architects, beşik çatılı bir ev tasarlayarak dışarıdan daha geleneksel bir görünüm sağlamaya ancak iç mekanda çatıyı verevine çevirerek iç hacmi optimize etmeye karar vermiş.

Açık plan şemasına sahip evdeki tüm hacimler üç kat yüksekliğindeki iç avluya bağlanıyor. İç mekan ve cephedeki açıklıklar, evin içinde hareket ederken sürekli değişen, oluşan ve yok olan manzaralar sağlayacak şekilde düzenlenmiş. Zemin kat direkt su seviyesi bir manzara sunarken, salondaki oturma alanı daha ziyade çevre manzarası ve üst katlar kanalın güney ve kuzey bölümlerine bakan bir manzaraya sahip. Çatıda bulunan açık teras alanı ise batıya, Amsterdam Limanı’na bakıyor.

Basit ama zekice tasarlanmış proje, kısıtlı bütçesine rağmen iç mekanda ve cephede tekil ve etkileyici bir bütünlük sunabiliyor. Oldukça enerji etkin olan yapı aynı zamanda çok küçük bir karbon ayak izi ile inşa edilmiş. Yüzer mahallenin akıllı enerji ağına bağlı olan bu ve diğer tüm evler, enerji fazlasını akıllı ağ ve en nihayetinde kentsel enerji ağı ile paylaşabiliyor.

Etiketler

Bir cevap yazın