Yüce Yu Anıt Mezarı Tarihi Bölgesi Yeniden Düzenleme Projesi

Yüce Yu Anıt Mezarı Tarihi Bölgesi Yeniden Düzenleme Projesi

UAD - ACRC tarafından tasarlanan, Yüce Yu Anıtmezarı alanı yeniden düzenleme / peyzaj tasarımı projesinde, giriş takı ve çevresi, Jiulong sunağı, Tören Yolu, Jiyu Pavyonu, Jiyu Meydanı ve mozoleden oluşan 6 tarihi odak noktasında çeşitli ölçeklerde mekansal müdahaleler yapılmış.

Yüce Yu Anıt Mezarı Kuaiji Dağı’nın eteklerinde, Shaoxing kentinin 6 kilometre güney doğusunda, Yüce Yu gölüne bakan heybetli bir manzaraya sahip. Çin’in kurucu atalarından olan Yüce Yu’nun yarattığı kültür, kendinden sonra gelen nesillerde millet bilincinin kurulması için önemli bir temel oluşturmuş. Xia Hanedanlığından günümüze devam eden, 4000 yıllık Yüce Yu’ya adak adama geleneği 2007’den beri devletin resmi faaliyetlerinin arasında yer alan ve yılda bir düzenlenen bir törene dönüştürülmüş. Günün gerekleri ve gelişmeleri nedeniyle manzara alanı ve meydanın genişletilmesi kararı alınmış. Bölgedeki işlevler yeniden tasarlanarak, geliştirilerek, Yu ruhunu yansıtan nitelikte, doğal ve kültürel peyzajlar üretilmesi amaçlanmış.

Jiyu Meydan ve dağ başındaki Yu Heykeli arasındaki ekseni kurabilmek adına, mekanları birbirine bağlayan tarihi yol, işverenin kararlılığı ile, cesur bir hamle ile kırılmış. Bu müdahale ile yalnızca mekanlar arasında daha iyi bir düzen sağlanmakla kalmamış, bölgeyi var eden zanaatkarların etkin rolü de vurgulanmış.

Yüce Yu Anıtmezarı Alanı’nda yapılan düzenlemeler ve Jiyu Meydanı’nın tasarım anlayışı, sıfırdan bir hikaye yazmaktan ziyade tarihi bir metni yeniden yorumlamak olarak tanımlanıyor. Tasarımcılar koruma, miras, anıtsal mekan, peyzajın yeniden üretimi, çağdaşlık ve karmaşık yeni işlevler arasında bir denge kurarak, ziyaretçiler için hem kolay kullanılabilir hem de ruhunun ağırlığını yansıtan bir alan kurmayı amaçlamış.

Etiketler

Bir cevap yazın