Yangliping Sahne Sanatları Merkezi

Yangliping Sahne Sanatları Merkezi

Zhu Pei tarafından tasarlanan Yangliping Sahne Sanatları Merkezi Çin’in Dali kentinde inşa edildi.

Dali şehri, 4.000 metre yüksekliğindeki Cang Sıradağları ile 40 kilometre uzunluğundaki Erhai Gölü arasında yer alıyor. Kent, antik dönemde Çay ve At Yolu’nun* önemli bir durağıyken günümüzde daha ziyade turizm açısından önemli bir merkez haline gelmiş. Tarihi merkezinin büyük bir kısmı korunmuş olan şehrin sur ve kapı kulelerinin bazıları hala ayakta.

Yapıyı çevreleyen güçlü manzara ve peyzajdan ilham alan Zhu Pei, Yangliping Sahne Sanatları Merkezi’nin arkitektonik meselelerinin çözümlerini yine yapının oturduğu doğal çevreden edindiği referanslarda aramış. Geniş konsol açıklıklı dikdörtgen çatı, serbest akan iç ve dış mekanlardan oluşan yerleşik bir manzaraya yayılıyor; iç ve dış mekanları etkileşim içinde bir mekanlar sistemi haline getiriyor. Dağlar ve vadilerde de olduğu gibi, çatının karakteristik şekli, alt kottaki daha organik olan manzarayı yansıtıyor ve iki zıtlığın bir bütün oluşturduğu eski Çin ilkesi Yin ve Yang’a işaret ediyor.

Formu itibariyle organik şekilli tepeler olarak ifade edilen kısmen çökük alanlar, doğal bir bahçe manzarasına dönüşerek, içeride halk tiyatrosuna uzanan farklı ve çeşitli mekansal deneyim imkanı vaat ediyor.

*Dünya tarihinin önemli 9 antik ticaret yolundan biridir. Adını yapılan çay ticaretinden ve at takasından almaktadır.

Etiketler

Bir cevap yazın