Vught Villası (Villa Vught) – Mecanoo Architecten

Vught Villası (Villa Vught) – Mecanoo Architecten

Bölgedeki çiftlik binalarından ilhamla tasarlanan, konut ve stüdyo olarak işlevlendirilen yapılar grubu Mecanoo tarafından tasarlandı.

Hollanda, Vught’daki villa yerel çiflik binası tipolojisine çağdaş bir yön veriyor. Geleneksel ‘hoeve’ (çiflik), bir avlu etrafında seyrek kümelenmiş çiftlik evleri ve yaşam alanlarından oluşuyor. Merkezi açık mekan korunuyor, ancak çevre peyzaja da açılıyor. Bu mekansal düzenleme Villa’nın tasarımına rehberlik ediyor.

Villa’nın işlevleri, küçük bir kasabanın yerel yapılarına benzeyecek şekilde, üç bağımsız hacme dağıtılıyor. İki alçak hacim, tipik kırma çatılı ahırlar gibi şekillendirilerek doğrudan çevredeki bahçelerle ilişkileniyor. Yüksek hacim, peyzaj manzarasını yakalıyor ve alçak yapılarla çarpıcı bir karşıtlık oluşturuyor.

En yüksek eleman, en öne çıkan bina; zemin katta ebeveyn yatak odasını, üst katta çocuk odalarını ve en üstte çatı terasını kapsıyor. İki ahır yapısından biri yaşam alanı olarak döşeniyor. Yaşam alanında bir mutfak, güney-batı yönünde geniş bir veranda ile birinci kattaki oyun ve çalışma alanı bulunuyor. Diğer ahır müşterilere; yirmi katılımcıya kadar aşçılık dersleri, atölyeler ve takım çalışmaları yapabilecekleri bir stüdyo alanı sağlıyor. Stüdyonun yanında bir garaj, depolama alanı ve birinci katta bir konuk odası bulunuyor. Merkezdeki büyük kayar kapılar avluya giriş verecek şekilde açılabiliyor.

Tasarım, ayrık çiflik tipolojisini korurken konut işlevlerini ilişkilendirmeyi deniyor. Bu amaçla, çimden bir tümseğin altına gizlenmiş yarı gömülü bir koridor, en yüksek ve görünür hacmi, yaşam alanı olarak kullanılan ahır ile bağlıyor. Stüdyoyu içeren ahır ise diğer yapılardan tamamen kopuyor.

Villa’nın inşaatı ve detayları da Hollanda çifliklerine öykünüyor. Dış cephede, aralıksız bir şekilde cepheden çatıya devam etmesi için seçilmiş, koyu bronz renkte anotlanmış alüminyum kaplama, yakındaki çiftliklerin oluklu metal çatılarına benzeyecek şekilde üretiliyor. Geleneksel yapılarda parlak olan pencere çerçeveleri daha açık renkte bronz alüminyum bitiriliyor.

Bütün yapılarda, peyzaja açılan manzara dikkatle çerçeveleniyor. Geniş ve yerden tavana pencerelerdense, çevredeki çiftlik manzarasını bir resim gibi çerçeveleyen pencereler tercih ediliyor.

Hem sürdürülebilir hem de görsel olarak sıcak olan ahşap malzeme, strüktür ve iç mekandaki bitirişler için kullanılıyor. Üç yapıda da çapraz lamine ahşap strüktür ve, oldukça pürüzsüz ve homojen bir dokuya sahip bir tür ahşap olan, Avrupa gümüş köknarından yüzeyler kullanılıyor.

Çapraz lamine ahşabın üretimi ve işlenmesi için, diğer tek parça inşa metodlarına kıyasla daha az enerji harcanıyor. Yapı 0.26 enerji performansı katsayısına sahip ve elektrikli ısıtma pompalarıyla ısıtılıyor.

Etiketler

Bir cevap yazın