Villa Reden Apartmanı

Villa Reden Apartmanı

Polonya’da Chorzów şehrinde bulunan Villa Reden, mimarlık ofisi Architekt Maciej Franta tarafından tasarlandı.

Sınırlı bütçeye sahip Architekt Maciej Franta ekibi, yeni bir doku getirip bağlama ile rekabet etmektense çevreye yanıt verip bütünleşebilecek çağdaş bir tasarım sunmayı hedeflemiş.

Düzensiz çokgen şekle sahip bir alanda konumlanan Villa Reden, arsa üzerindeki ağaçlara mümkün olduğunca az miktarda müdahale etme fikrinden yola çıkılarak tasarlanmış. Arazinin etkisiyle, düzensiz poligon şeklini alan yapının dar açılı köşeleri, mahallenin tipolojisi ve ağaçlara atıfta bulunacak biçimde yuvarlanmış.

Çevrenin panoramik bir görünümünü elde etmek için yapının etrafı ahşap kaplı seyir terasları ile çevrelenerek doğayla bütünleşmesi amaçlanmış. Cephede ritim ve düzen oluşturan kare bölmeleri binanın arsaya uyum sağlamak amacıyla organik olarak oluşturulmuş hacmiyle tezat oluşturuyor.

Villa Reden, yekpare bir apartman izlenimi vermesine rağmen dört aileyi barındıran iki ayrı bloktan meydana geliyor; toplam sekiz dairenin bulunduğu dört adet bağımsız işleyen bölüme ayrılmış. Konutlar birinci kattan başlıyor, bu sayede zemin kat bina sakinlerinin sosyal etkileşimlerine imkân veren işlevlere ve teknik hacimlere ayrılmış.

Etiketler

1 Yorum

  • Fırat İlhan says:

    Proje kendi başına güzel ama hiç etrafına olmuş mu? Polonya gibi soğuk bir memlekette bu kadar çok balkonları olan bir proje biraz komik kaldı, belki imar ile ilgili bir hakkı varsa daha çok m² elde etmek için yapılmış olabilir ama yine de komik, bkz. istanbul, izmir projelerinin copy paste ile ankarada yapılması. New Orleans evlerinden esinlenilmiş ama modernleştirilmiş hali gibi geldi gözüme.

Bir cevap yazın