Vatan Caddesi Protokol Tribünü

Vatan Caddesi’nde, Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi önünde yer alan yapı KAAT Mimarlık tarafından tasarlandı.

Tasarımcılar, projeyi anlatıyor:

Cumhuriyet’in ilanının 97. yıl dönümünde düzenlenecek olan tören için tasarlanan protokol tribünü, dinamik ve dalgalanan yapısı ile kutsal Türk Bayrağı’nı anımsatır.

Tasarımın en önemli girdisi ritim duygusudur. Bu duygu Vatan Caddesi boyunca yer alan eş aralıklı ağaç dizileri ve eş aralıklı trafik ve aydınlatma direkleri ile oluşmaya başlar. Ritim duygusunu ortaya çıkaran bir diğer özellik de Cumhuriyet Bayramı’nda yapılan törenlerde yer alan askeri geçitlerin disiplinli ve eşzamanlı hareketleri ile oluşan ritim duygusudur. Bu bağlamda protokol örtüsü tasarımı hem yerin hem de konunun ortak paydasını oluşturan ritim duygusu ile oluşmaktadır.

Strüktürün çok kısa zamanda üretilmesi gerekliliği, istenildiğinde sökülüp bir sene sonra tekrar kurulabilmesi ve alanın tarihi yarımadada yer almasından dolayı kazı ve temel yapılması istenmemesi, bu tasarımı ortaya çıkaran diğer girdilerdir.

Tek bir taşıyıcı profilin, son derece modüler bir kurguda tekrarlı bir şekilde ve 1 derece dönmesiyle dinamik ve çağdaş bir figür elde edilirken, bu yöntem sayesinde hızlı imal edilebilen, hızlı montaj yapılabilen bir yapım yöntemi oluşturulmuştur.

Etiketler

Bir cevap yazın