Vatan Caddesi Protokol Tribünü

Vatan Caddesi’nde, Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi önünde yer alan yapı KAAT Mimarlık tarafından tasarlandı.

Tasarımcılar, projeyi anlatıyor:

Türkiye Cumhuriyeti’nin 97. yıl dönümünde düzenlenecek tören için tasarlanan protokol pavyonu, dinamik ve dalgalı yapısıyla kutsal Türk Bayrağı’nı anımsatıyor.

Tasarımın en önemli girdisi ritim duygusudur. Bu duygu, Vatan Bulvarı boyunca eşit aralıklarla sıralanmış ağaçlar ve trafik aydınlatma direkleri ile oluşmaya başlar. Ritim duygusunu ortaya çıkaran bir diğer özellik ise Cumhuriyet Bayramı’nda düzenlenen törenlerde askeri geçit törenlerinin disiplinli ve eş zamanlı hareketlerinin yarattığı ritimdir. Bu bağlamda protokol kanopi tasarımı, yukarıdaki ritim duygusu ile hem yer hem de öznenin ortak paydasından oluşmaktadır.

Yapının çok kısa sürede projelendirilip inşa edilmesi gerekliliği, bir yıl sonra demonte edilerek yeniden kurulması gerekmesi, tarihi yarımadada kazı ve temellerin yapılmasının mümkün olmaması tasarımın temel etkenleriydi. Son derece modüler bir kurulumda tek bir yük taşıyan çelik profilin tekrar tekrar ve 1 derece döndürülmesiyle dinamik ve doğru bir şekil elde edilirken, yöntem hızlı bir şekilde üretilip monte edilebilmiştir.

Etiketler

Bir cevap yazın