Van Hoorebeke Karşılama ve Yönetim Binası

Belçikalı mimarlık ofisi TRANS'ın tasarladığı yapı, depolar ve diğer hizmet yapılarından oluşan büyük bir liman alanının içinde yer alıyor.

Ghent-Terneuzen Kanalı sayesinde okyanusa bağlanan rıhtımdaki arazi, ahşap üreten ülkeleri Kıta Avrupası’na bağlıyor. İşlenmemiş ahşap burada boşaltılıp, depolanıyor ve iç bölgelere nakledilmeden önce işleniyor.

Liman alanının ölçeği, okyanus aşan devlerle dolu, rüzgar tribünleri ve fabrikalar arasında kalmış rıhtıma hakim durumda.

Merkezi idareyi barındıran resepsiyon binası, üretim alanını kapatıyor. Bitimsiz gözüken depoların ve planya tesisinin ortasında, ham veya işlenmiş odun almaya gelen kamyon şoförlerini ve sahayı ziyaret eden müşterileri ağırlıyor.

Burada kamyonlar, buldozerler ve arabalar geride bırakılıyor. Sürücüler yaya devam ediyor. Bu noktada insanlar devasa ölçekte yapılar arasında olduklarının ayırdına varıyor.

Üretim sahasını tamamlayan program etrafındaki kereste devlerine kıyasla çok küçük. Yine de insanların kendi alanlarında hissetmesi için gerekli. Yapı, büyük ölçekli tesislerden korunan güvenli bir alan sağlıyor. Arazinin global ölçekte bir bağlantı noktası olması gibi, bina da alandaki diğer programlar arasında bağlantı kuruyor.

Zemin kat planı, üretim alanındaki dairesel rotaların dayatmasıyla prizmatik bir şekle doğru evrilen basit bir dikdörtgenle başlıyor.

Çatının yumuşak eğiminin altındaki zemin kat, resepsiyonu, kafeteryayı ve farklı boyutlardaki toplantı odalarını barındırıyor.

Çatı, levhalar ve döşemeler çapraz lamine ahşaptan üretiliyor. Kullanılan malzeme, şirketin depoladığı malzeme ile aynı.

Bram Aerts Konferansı “Otonom Değişimler: Yapılı Çevreyi Dönüştürmek ve Yeniden Yorumlamak”


Belçika’nın önde gelen mimarlık ofislerinden olan TRANS architectuur & stedenbouw’un Kurucu Ortağı Bram Aerts, 44. Yapı Fuarı kapsamında konferans vermek üzere İstanbul’a geliyor. Arkitera iş birliğinde düzenlenecek konferans, 24 Mart 2022 Perşembe günü, saat 16:15’te TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde ZeroBuild Zirve Sahnesi, Salon 2’de yapılacak.

TRANS architectuur & stedenbouw Hakkında

Belçike Gent merkezli mimarlık ofisi TRANS 2011 yılında Bram Aerts ve Carolien Pasmans tarafından kuruldu. Mimarlar ve şehir plancılarından oluşan ekibiyle kısa bir süre içinde ofis, çok beğenilen Flaman tasarım uygulamaları neslinin önünde güçlü bir itibar kazandı.

Büyük ilgi gören projeleri arasında; Brüksel’deki Kraliyet Tiyatro, Sinema ve Ses Enstitüsü, Ghent’teki Kültür Merkezi Topluluğu, Brüksel’deki karma kullanımlı Dockside kulesi ve yakın zamanda halka açılan Ghent yakınlarındaki Leietheater yer alıyor. Ofis halen Ghent, Eeklo, Turnhout, Hasselt ve Pelt şehirlerinde büyük ölçekli masterplanlar üzerinde çalışıyor. Ayrıca Carmody Groarke ve RE-ST ile birlikte Design Museum Ghent için düzenlenen uluslararası tasarım yarışmasını kazanarak projeyi hayata geçirmeye hak kazandı.

Ofisin kurucuları Bram ve Carolien halen Leuven Üniversitesi, Antwerp Üniversitesi ve Rotterdamse Academie voor Bouwkunst’ta mimarlık ve şehircilik üzerine dersler veriyor.
TRANS, 2015 ve 2017 yıllarında Flaman Brabant Mimarlık Ödülü, 2019 Belçika Bina Ödülleri, 2019 Emlak Ödülleri, BigMat Ödülleri ve Jo Crepain Ödülleri’nin sahibi oldu. Ayrıca yine 2019 yılında EU Mies van der Rohe Ödülü’nde finale kalmayı başardı.

TRANS architectuur & stedenbouw: https://transarchitectuurstedenbouw.be/

Konferansa Kayıt

Konferansa ücretsiz katılmak için buradan online kayıt olunması zorunludur.

Etiketler

Bir yanıt yazın