Val De Scarpe Eğitim Merkezi

Val De Scarpe Eğitim Merkezi

Boris Bouchet Architectes ve Guillaume Ramillien Architecture tarafından tasarlanan Val De Scarpe Eğitim Merkezi, zaman içerisinde spor ve diğer eğitim faaliyetlerine de ev sahipliği yapacak çok işlevli bir tesisin inşaatı tamamlanan ilk parçasını oluşturuyor.

Fransa’nın Arras kentinin Val De Scarpe mahallesinde bulunan tesis, eğitimde süreklilik ve ortaklık stratejisi kapsamında, anaokulu, kreş, ilkokul, lise ve mahalli sosyal tesis gibi birçok katmanı bir araya getiriyor.

Yerleşke kuzey-güney ekseninde yerleştirilmiş, okulun farklı işlevlerini tanımlayan ve aralarındaki hiyerarşiyi oluşturan odalar ve mekanlar serisi olarak tasarlanmış. Her mekan, ihtiyacı olan sakinlik veya mahremiyet miktarına göre sokağa yakın veya uzağa yerleştirilmiş. Yerleşkenin merkezi, sokağa sırtını, nehre yüzünü dönen yapı dizileri tarafından çevreleniyor.

Eğitim merkezi, üstü örtülü bir avlu etrafına yerleştirilen iki kanat, resepsiyon alanı ve büyük bir psikomotor odasından oluşuyor.

Jean Bodel sokağına yerleştirilen yüksek tavanlı yapının giriş katında ortak alanlar ve kreş bulunuyor. Doğrudan yetişkinlere hizmet eden odalar ise ilk kata yerleştirilmiş.

Alanın merkezinde bulunan ve yerleşkede bir iki katmanlı bir avlu sistemi oluşturan yapı derslikleri içeriyor. İki büyük salondan erişim sağlanan derslikler hem doğu hem de batıda bulunan ortak eğitim bahçelerine açılıyor.

Tüm yapılarda kullanılan çok katmanlı cam yüzeyler ve pencereler hem içeriden dışarıya hem de zeminden gökyüzüne bir derinlik algısı yaratacak biçimde düzenlenmiş.

Daha hızlı üretmek ve inşaat sürecinin karbon ayak izini azaltmak üzere yapıda prefabrike ahşap iskeletler ve ters makaslı çatı sistemleri kullanılmış.

Etiketler

Bir cevap yazın