Uyku Kutusu

2011 yılının Ağustos ayı ortasında, ilk Uyku Kutusu Moskova'daki Sheremetyevo Uluslararası Havalimanı'nda bulunan Aeroexpress terminaline kuruldu.

Önceden bir otele rezervasyon yaptıramadığınızı ve içinde yaşamadığınız modern bir şehirdeki durumunuzu düşünün. Bu hiç de rahat bir durum değil, çünkü modern agresif şehirler dinlenmek ve rahatlamak için çok da iyi fırsatlar sunmuyor. Uçak veya tren beklerken uyumak istiyorsanız, birçok güvenlik ve hijyen sorunuyla karşılaşabilirsiniz.

Arch Group, kentsel altyapının daha rahat olması gerektiğine inandığını ifade ediyor. Bu amaçla “Uyku Kutusu”nu geliştirdiler. Uyku Kutusu, bir otel aramak için zaman kaybetmeden uyumanızı ve dinlenmenizi sağlıyor. Uyku Kutusu için olası yerler ise şu şekilde düşünülmüş:

– Demiryolu istasyonları,
– Havaalanları,
– Sergi alanları,
– Kamusal alanlar ve alışveriş merkezleri,
– Konaklama tesisleri.

Sıcak bir iklime sahip ülkelerde, Uyku Kutusu dış mekanlarda da kullanılabiliyor.

Uyku Kutusu, öngörülemeyen durumlarda bagajı bir yere bırakmadan birkaç saat geçirmek ya da güvenli ve masrafsız bir şekilde gece barınmak için uygun bir alan. Uyku Kutusu 2,5 m x1.6 m’lik taban alanına ve 2,5 – 3 m yüksekliğe sahip küçük bir yaşam kutusu. Ana avantajlarından biri ise havaalanında “temiz” bölge olarak tanımlanan kapılarının önünde kurulabiliyor olması. Bu, yolcuların uçuşları ertelendiğinde ya da transferleri için beklerken kullanmaları için yapılmış.

Şu anda MDF, metal ve cam takviyeli plastikten yapılmış en fazla üç yataklı Uyku Kutusu üretilmiş durumda. Uyku Kutusu en az 30 dakikadan birkaç saate kadar ücretli kullanım olanağı sağlıyor. Fiyat, kullanım süresine bağlı olarak değişiyor, daha fazla kullanıcı, saat başına daha az ödüyor.

Uyku Kutusu havalandırmaya ve dizüstü bilgisayar ile cep telefonu şarjı için soketlere sahip bir mekan. Bagajlar için yatağın altında yer ayrılmış ve her yatağa ait bir komodin bulunuyor. Genel aydınlatmanın yanı sıra, Uyku Kutusu’nda LED okuma lambaları da var. Pencereler elektrikli sürücü panjur ile donatılarak mahremiyeti sağlıyor.

Uyku Kutusu’nun ana işlevi, huzurlu bir uyku sunmak. Bununla birlikte, yere bağlı olarak, ek özellikler ile donatılmış olabiliyor. Kullanılabilir seçenekler ise şunlar:

– Şeffaflığı değişen pencereler,
– Ruh haline göre değişen aydınlatma – ışık renkleri değişen LED lambalar,
– Medya bloğu (TV, dokunmatik ekran),
– Wi-Fi router,
– Alarm, intercom,
– Emanet kasası,
– Manyetik anatharlar ile ödeme istasyonu.
 

Etiketler

3 yorum

Bir cevap yazın