UNIC

UNIC

MAD Architects’in Avrupa'da inşa edilen ilk konut projesi UNIC, Paris’in 17. bölgesinde, yeni geliştirilen Clichy- Batignolles semtinde yer alıyor.

Sürdürülebilir kentsel gelişim için bir model olarak tasarlanan yeni karma kullanımlı mahallede bulunan, 13 katlı bir apartman kompleksi olan UNIC, şehrin karbon ayak izini azaltma iddiasıyla yaklaşık 7.500 sakin için çok ihtiyaç duyulan konutları sağlamak üzere planlanmış. Tasarım sürecinde, MAD Architects ve yerel mimarlık firması Biecher Architectes, UNIC’in deneysel tasarımının hem sakinlerinin hem de çevredeki mahalle sakinlerinin ihtiyaçlarını ve Clichy- Batignolles semtinde istenen maddi sürdürülebilirliği de karşılamasını sağlamak için bir dizi topluluk katılımı çalıştayında Paris hükümet yetkilileri, mimarlar ve şehir plancılarıyla bir araya gelmiş. Mahallede bulunan binalarının çoğu gibi, UNIC de yüksek performanslı pencere camlarının, pasif ısıtma ve soğutma tasarım stratejilerinin ve genel sıcaklık düzenlemesine yardımcı olacak bir dizi yüksek yoğunluklu malzemenin kullanılmasını gerektiren Passivhaus bina standartlarına uygun şekilde hayata geçirilmiş.

Park ve çevredeki mahalle ile diyalog içinde tasarlanan UNIC’in kabuğu, sakinlerine ışıklar kentinin birden çok dinamik manzarasını sunan bir dizi tekrarlanmayan, dalgalı terasla tanımlanmış; güney tarafındaki birkaç birimin aslında dört kilometreden daha uzakta bulunan Eyfel Kulesi’nin manzarasını bile görebilmesi sağlanmış. Ayrıca, yaşam alanlarından şehir manzarasını çerçevelemek için bazı teraslar boyunca saksılara ayrı ayrı seçilmiş bir dizi ağaç yerleştirilmiş.

MAD Architects tarafından tasarlanan neredeyse tüm projelerde ortak bir özellik olan teraslar, her konut sakinine temiz hava, ışık ve doğaya kolay erişim sağlamanın yanı sıra, sakinleri arasında topluluk toplantılarını teşvik etmek için yeterince genişleyebilir şekilde planlanmış.

UNIC genelindeki zemin planları, hem uygun fiyatlı konutlarında hem de lüks birimlerinde, tüm yaşam deneyiminin dışarıdan göründüğü kadar dinamik ve sürprizlerle dolu olmasını sağlamak üzere birbirlerinden farklı şekilde tasarlanmış. Zemin planlarının değişkenliği, çıplak beton cephenin esnekliği ile karıştırılmış basit bir çift çekirdekli yapının kullanılmasıyla mümkün olmuş. Mahalleyi çevreleyen doğa ve canlı sokak yaşamı, bina kabuğunu kaplayan tabandan tavana pencerelerin yanı sıra teraslar boyunca uzanan cam korkuluklarla yapının içerisine de taşınmış.

Yaşam alanları, bitişik bir toplu konut projesine bağlı olan zemin katta büyük bir podyum tarafından desteklenmiş . Bu podyum, yolculara yalnızca caddeye bakan renkli ve heykelsi bir tente ile işaretlenmiş yerel Metro istasyonuna  ve ilgili topluluk kaynaklarına doğrudan erişim sağlamak için değil, aynı zamanda perakende dahil olmak üzere hem yerel halk hem de bölge sakinleri için anaokulu, restoranlar gibi bir dizi tesisi barındıracak şekilde tasarlanmış. Bu benzersiz tesis karışımı ile UNIC içinde ikamet eden birçok kullanıcı sınıfı arasında iletişimin kolaylaşması sağlanırken, anaokulunun üstündeki kat  ise bina sakinlere doğa ile temas kurmak için ek bir fırsat sağlayan yeşil bir alana ayrılmış.

2019 yılında, UNIC’in mimari modeli Centre Pompidou’daki “MAD X” kişisel sergisinde sergilenmiş. Proje, 2021’de Centre Pompidou ve Shanghai West Bund Museum tarafından ortaklaşa başlatılan özel bir sergi olan “Paris Architecture (1948-2020): Witness of Urban Progress”te de ziyaretçilerle paylaşılmış.

Paris’in evrimsel sürecinin bir özeti olarak UNIC, MAD’in kentsel yaşamın toplumsallığı ve insanlığı üzerine düşüncelerini yansıtacak şekilde hayata geçirilmiş. Proje, sosyal-ekonomik sınıfları karıştırıp doğayı şehre getirerek çevredeki toplulukları birbirine bağlamayı ve zenginleştirmeyi amaçlamış.

Etiketler

Bir cevap yazın