Uludağ Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mudanya Arnavutköy Marinası ve Sosyal Tesisleri Projesi

Uludağ Üniversitesi Mimarlık Fakültesi öğrencisi İrem Selin Altun'un Mimari Tasarım 8 dersi kapsamında hazırladığı marina ve sosyal tesis projesi.

Kumyaka bölgesi Bursa iline bağlı Mudanya ilçesinin kuzeyinde Marmara Denizi, güneyinde Nilüfer ilçesi, doğusunda Osmangazi ilçesi ve batısında Karacabey ilçesi yer almaktadır. Mudanya ilçesi, deniz kıyısında dar bir şerit üzerinde doğrusal biçimde yerleşmiştir. Mudanya denizyolu ile İstanbul’a, karayolu ile Bursa’ya bağlıdır. Bu nedenle, Bursa’nın önemli iskelesi konumundadır. Kıyı şeridinin hemen arkasında yükseltiler başlar. Mudanya’nın iç kesimlerinde bilinen ilk tarihi kent planı olan ızgara kent planı görülmektedir.

Kumyaka bölgesinin eğimli topografyası ile Arnavutköy Marinası’nın birleştiği alan proje arazisi olarak belirlenmiştir. Ana fikir; deniz kotu ile sosyal tesis birimlerinin bulunduğu oldukça eğimli kara alanında kentsel katmanlar oluşturmak ve bu katmanların altında, yüzeyinde ve üstünde kullanıcıların farklı deneyimler yaşamasını sağlamaktır. Marina sosyal tesis birimlerinin kara alanında konumlanmasına karar verildikten sonra arazi üzerinde bir ana omurga görevi üstlenen platform oluşturulmuştur. Kültür merkezi, akvaryum, butik otel, restoran ve kafeler bu platform üzerinde konumlandırılmış ayrıca bu ana omurgaya eklemlenen kamusal alanlarla platform desteklenmiştir.

Platform, uçurumun kenarında konumlanan panoramik asansörle sonlanmaktadır. Bu asansör deniz ile kara arasında bir bağ kurarken bir yandan da seyir mekanı işlevi görmektedir.

Etiketler

1 Yorum

Bir cevap yazın