U Evi

U Evi

URAStudio tarafından tasarlanan U Evi, 2020 yılında inşa edildi.

Tasarımcılar, projeyi anlatıyor:

U evi iki ters dönmüş bürüt beton kabuğun yarattığı çeşitli mekanlardan uluşuyor. Büyük beton kabuk, yaşam alanı, mutfak ve çalışma alanını kapsayan bir asma kattan oluşuyor.

Küçük kabuk ise iki adet sırt sırta yerleşmiş, birbirinin eşi yatak odası ve banyolardan oluşuyor. İki kabuk arası açılıp kapanabilen çok işlevli bir avlu evin ön ve arka tarafına servis veriyor.

Evin tasarımı ne kadar çok yönlü mekanlar yaratsa da yerleşimi ve ön yaşam alanı konsolunun hafifçe havada uçması hem betonun ağır görüntüsünü hafifletiyor hem de yılanlık ovasının üzerinde uçarcasına bir etki sağlıyor. Evin duruşu ve ölçeğini, insan / mekan ilişkisini yüceltiyor ve adeta kutsal bir hane oluşturuyor.

Evin tümü nerede ise üç malzemeden oluşuyor. Beton, taş ve meşe.

Yapıların parçalı konumlandırması, tek kütle ağırlığını kırıyor ve yörenin mimari ölçeğine saygı duyuyor, tradisyonel köy evleri ve ahır yapılarını anımsatan bir küme oluşturuyor.

Yapı arazinin doğal taşını, doğal suyunu, rüzgarını ve güneşini kullanarak karma solar sistem ile kendi elektriğini üretebiliyor ve doğal iklimlendirme sağlıyor.

Çağımızın yeşil, holistik, modern, vernaküler, ev, ofis, ibadethanesi diyebiliriz belki…

Etiketler

Bir cevap yazın