Two in One Project

Two in One Project

2020-2021 Öğretim yılı Bahar Döneminde Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi ile Endonezya İslam Üniversitesi Mimarlık Bölümleri 2. Sınıf Mimari Proje 4 stüdyosunu ortaklaşa yürütmeye karar vermiştir. Proje stüdyosu uzaktan eğitimle Doç.Dr. Hasan Fırat Diker, Araştırma Görevlisi Hayriye İsmailoğlu ve Baritoadi Buldan Rayaganda tarafından ortaklaşa yürütülmüştür.

Proje konusu pandemi döneminde geniş bir ailenin yaşadığı bir konut ve o ailenin işlettiği bir ticari alan olarak belirlendi ve Endonezya’nın Yogyakarta kentinde eskiden av köşkü olarak kullanılan Panggung Krapyak çevresinde bulunan dört araziden birini seçip yapılan analizler doğrultusunda karar verilen alanda tasarım yapılması istendi.

Sıla Hatipoğlu — Proje Raporu

2. Sınıf proje 4 kapsamında “tarihi yapı çevresinde tasarım” adı altında pandemi döneminde geniş bir ailenin yaşadığı bir konut ve o ailenin işlettiği bir ticari alan konusu işlendi.

Pandemi sürecinde olduğu varsayıldığı için konutta ve ticari alanda hem mahremiyeti korumak hem de ferah alanlar yaratmak amaçlandı. Konut ve ticari alan strüktürel olarak aynı çalışıyor aynı zamanda da cephedeki hareketlerle farklı işlevde oldukları vurgulanıyor. Konutun birinci katında kullanılan galeri boşluğu ve galeri boşluğuna denk gelecek şekilde çatısında bulunan ve arka cephesine doğru devam eden cam paneller ile doğal ışık sayesinde istenilen ferah alanları sağlıyor. Yapının bulunduğu çevrede eğitim kurumlarının yoğunluğundan dolayı ticari alan bir kafe olarak düşünülmüştür. Kafede dahilinde de açık mekânı arka cephede konumlandırarak mahremiyet ve ferah alan yaratma çabası sürdürüldü. Dış cephede ise Panggung Krapyak’a uygun açık tonlar tercih edilmiş, üst örtüyü destekleyen payandalar da cepheye hareket kazandırmıştır.

Etiketler

Bir cevap yazın