Türkan Saylan Çağdaş Yaşam Merkezi

Türkan Saylan Çağdaş Yaşam Merkezi

Bcn Design Studio tarafından tasarlanan ve Muğla'da inşa edilen proje 2020 yılında kullanıma açıldı.

Tasarımcılar, projeyi anlatıyor:

Proje, Yaşam Merkezi kapsamında Zihni Derin Caddesi ile Kışla arasında kalan 11.680 m2lik parselde bir sosyal tesis ve bu fonksiyonların kullanacağı kapalı otopark olarak ele alınmıştır.

Arazinin kısa kenarındaki 8 metrelik yükseklik farkı projeyi kademeli bir çözüme yönlendirmiş, bu kademelenme ile de fonksiyonların ayrışması ve proje için değerli bir ara meydan – iç bahçe oluşturulması sağlanmıştır.

Yapının Zihni Derin Caddesine, şehir merkezine bakan ön yüzü daha çok ofis ve ticari alan kullanımlarına bırakılmış, program dahilindeki tüm sosyal maksatlı mekanların kurgulanan ara meydan etrafında yerleşmesine karar verilmiştir.

Projede Zihni Derin Caddesi ile Kışla tarafını birbirine bağlayan kuvvetli bir aks oluşturulmuştur. Bu aks fonksiyonu gereği daha kalabalık bir kullanım ve de büyük bir kütle çözümü gerektiren düğün salonu ile ara meydan arasında kurgulanarak eğitim-öğretim gibi daha sakin mekanlar arasında bir tampon olması hedeflenmiştir. Merdivenli bir yaya aksı olan bu geçişin üst kotu, yol kotu ile bütünleşerek düğün salon kütlesinin üzerinin büyük bir etkinlik terasına dönüşmesini kuvvetlendirmiştir. Erişim kolaylığı sağlamak adına yaya merdivenleri yürüyen merdivenlerle de desteklenmiştir.

Arazideki yükseklik farkı üç kademe ile ele alınmıştır. Zihni Derin Caddesi tarafından yaklaşımda +1.00 kotunda ofisler, ticari kullanımlı bir kitap kafe ve çocuk atölyesi ile bir adet seminer salonu planlanmıştır. Seminer salonunun düz ayak girişi ve düğün salonuna asansör ile erişimi nedenli ile bu girişe en yakın noktada bir otopark cebi kurgulanarak yaşlı ve engelliler için ulaşım kolaylığı sağlanmıştır. Arazinin yapısı gereği birinci otopark katı da bu kotta çözümlenmiş ve böylece rampasız bir giriş çıkış oluşturulmuştur.

Kademelenmeden doğan ara meydanın da kotu olan +5.00 kotunda düğün salonu, atölyeler, kreş, fitness salonu ve 2. Ofis katları yer almaktadır.  Düğün salonu için otoparktan direkt olarak merdiven ve asansörlü ulaşım kendi yapısı içerisinde sağlanmıştır. +5 kotundaki diğer mahaller için ise otopark katlarından ara meydana kadar ulaşan bir asansör ve merdiven kurgulanarak ana meydan üzerinden dağılım sağlanmıştır. Ailelerin çocuklarını kreşe pratik şekilde teslim edebilmeleri için kreşe ara meydan haricinde yan yoldan da giriş verilmiştir. Kışla ile arazi arasında yapılacak 2 şeritli ve otopark cepli yolda park edilmesi halinde kısa bir park süresi içerisinde kreşe ulaşım sağlanabilecektir. Bu kotta mekanların ara meydana bakması kuvvetli bir peyzaj çözümü ile desteklenerek, yaşayan canlı bir bahçe oluşturulması hedeflenmiştir.

Kışla tarafından bakıldığında ara kottaki yaşayan meydan kurgusunun algılanarak yapının davetkar olması adına +9.00 kotu daha parçalı biçimde tasarlanmıştır. Yapının Zihni Derin Caddesinden bakışa göre sağında kalan yeşil alanın yapı içerisine de taşınarak bu yeşil doku ile bütünleşmesi hedeflenmiştir. Bu şekilde dingin ve huzurlu bir kullanım oluşacağı düşünülerek kütüphane ve sergileme alanları bu kotta kurgulanmıştır.

Yapı terasları mümkün olduğunca kullanıma dahil edilerek fonksiyon kazandırılmış ve özellikle Kışla tarafından bakıldığında büyük beton boşluklar olarak değil, yaşayan mekanlar olarak algılanarak projeyi zenginleştirmesi hedeflenmiştir.

Otopark katlarından ikinci bodrum otopark katı brüt 2.80 metre yükseklikte tasarlanmıştır. Hem kazı derinliğini artırmamak hem de yükseklik farkından doğacak rampa sistemini değiştirmemek adına bu katta mekanik park sistemi kurulması önerilmemektedir. Birinci otopark katı brüt 3.80 metre yükseklik halihazırda mekanik otopark kurulumuna uygundur.

Etiketler

Bir cevap yazın