Tuğla Ustası Evine Ek Yaşam Alanı

Tuğla Ustası Evine Ek Yaşam Alanı

Slovakya’nın Čachtice köyünde bulunan, 2’nci Dünya Savaşı sonrasında atıl kalan eski tuğla ocağındaki konuta ek olarak inşa edilen yapı, Architekti B.K.P.Š. tarafından tasarlandı.

2010’da stüdyoya dönüştürülen tuğla fırını, bir kulübe ve 1995’te renove edilen eksi tuğla ustası konutuna ek olarak inşa edilmiş bir çalışma/yaşam alanı.

Beşik çatılı ve revaklı bir yapı olan orijinal tuğla ustası evinin bir uzantısı olarak tasarlanan yapı, dışarıdan eklendiği konutun siluetinin devamı gibi gözükse de, içeride bambaşka ve klasik olmayan bir kurguya sahip. Çatı ve tavan arası olarak dikeyde ve yatayda oda duvarları ile bölümlenmiş bir hacim yerine tamamen açık kurguysa sahip bu hacim, yekpare bir yaşam alanı.

Yapının çift makaslı çelik çatısını içeriden bezeyen tuğlaların 3’te 2’si vakti zamanında bu alanda üretilmiş ve geriye kalan 3’te 1’i yakındaki benzer atıl durumdaki tuğla fırınlarından toplanmış. Böylesine buluntu tuğlalar ile oluşturulan dekoratif tavan, el emeği üretilen tuğlalar ile inşa edilen eski yapıların oluşturduğu estetiği hatırlatıyor.

Tuğla duvarlar hem içeriden hem de dışarıdan kireç sıva atılmış. Hem bu sıva hem de yapının geri kalanında; zemindeki betonda, revaktaki prekast betonarme kolonlarda, çelik kirişler ve bacada kullanılan tüm malzemeler çıplak bırakılmış. Böylelikle tasarımcılar, yarı-bitmiş bir gibi gözüken bu ek hacim ile tarihi yapının arasındaki geçişi, ek yerini, ön plana çıkaran bir görünüm kurgulamış.

Alışılagelmiş beşik çatı tasarımlarının aksine, bu yapı için üretilen tuğla dolu masif çatı sistemi yıl boyu ısıl dalgalanmayı büyük ölçüde engellemiş. Bununla birlikte, büyük ölçüde cam yüzeylerden oluşan ve çatıdan taşan revak, iklim olaylarına karşı dört mevsim tampon alanı olarak da görev yapıyor.

Etiketler

Bir cevap yazın