Trimtab. 1

Levent Çarşı Meydanı'nında bulunan Atölye Labs'in Beşiktaş Uluslararası Bahçe ve Çiçek Festivali kapsamında ürettiği yerleştirme Buckminster Fuller'un Trim Tab kavramından yola çıkılarak tasarlanmış.

Ofis, projeyi anlatıyor:

Trimtab, ATÖLYE Labs’in gerçekleştirdiği kentsel müdahale serisinin üst başlığı olarak, Buckminster Fuller’ın “trim tab” konseptinden esinlenen, minimum malzeme ile maksimum etkiyi araştıran bir deneyler serisidir.

Bu serinin ilki olarak, Levent Çarşı’da, dayanıklı, yarı geçirgen ve tekerlekli bir strüktürel çerçeve, üç farklı senaryo üzerinden (koridor, oda, üç ada) tasarlanmıştır. Zeminde bu senaryolara dair önermelerde bulunan, ancak tekerlekleri ile başka olasılıklara da imkan tanıyan bu separatörler, aynı zamanda oturma, yaslanma ve peyzaj ekleri için bir altlık oluşturmaktadırlar. Bu sistem, gelecekteki kullanım ve etkileşim olasılıkları için bir başlangıç ve  kentsel bir ar-ge projesi olarak düşünülmüştür.

ATÖLYE Labs ekibi,  kentsel mobilya tasarımında izlenen yöntemlerden, entegre yani sabit, senaryoları belirlenmiş projelerle, uyarlanabilir yani hareketli ve modüler tasarımların güçlü yanlarını bir araya getiren bir çözüm üretmiştir.

Beşiktaş Çiçek Festivali kapsamında gerçekleştirilen serinin ilki için seçilen alan, metro aksı ile Çarşı’yı birbirine bağlayan Levent Çarşı Meydanı, yere özel olmanın ötesine geçerek yinelenebilir bir kentsel mikro-deney için uygun ölçek oluşturmaktadır.

Mesh duvarlar, sistematik, ölçeklenebilir ve dayanıklı olmasıyla geniş kent alanlarında da kullanılabilir. Tamamlanmamış objeler oluşu, kullanım senaryolarına dair olasılıkları arttırmaktadır.

Oluşan sistem, barışa iki farklı katmanda değinmektedir. Şehrin kaosunda bireyin izole olup kendisiyle barışabilmesi için bir fırsat tanırken, aynı zamanda toplum ölçeğinde, yabancıların oluşan mikro alanlar ve sosyal objeler üzerinden etkileşimi ve karşılıklı empati kurmasına izin vermektedir.

Projede, sistemin yaşam döngüsünü ve kullanıcı davranışını daha iyi anlamak için özel yerleştirilen kameralar ile, bu müdahalenin ömrünü belgeleyerek bir sonraki çalışmaların zemini oluşturulmaktadır.

Trimtab.1 from ATÖLYE Labs on Vimeo.

Etiketler

Bir cevap yazın