Tower Of Freedom

Tower Of Freedom

Projenin tanıtım metninden:

Tower of Freedom, Budapeşte’de gerçekleşen ve Avrupa’nın en büyük müzik festivallerinden biri olarak anılan Sziget Festivali için inşa edilmiş bir pavyondur. Festival dünyanın her yerinden katılımcıları ağırlarken, tasarımcılara da kendi projelerini gerçekleştirme imkanı sunan bir yarışma açmaktadır. Bu yarışma sayesinde seçilen proje “Tower of Freedom”, 2016 senesinde dönemsel bir enstalasyon olarak inşa edilmiştir.

Pavyon, festival ziyaretçileri için hem bir buluşma noktası hem de sergi alanı olarak kurgulanmıştır. Yarı geçirgen iç mekan, House of Terror müzesi tarafından Macar Devrimi’nin 60. yılı anısına sergi alanı olarak kullanılmıştır.

Festival alanının merkezinde konumlanan proje, festival ruhunu yansıtmak ve ziyaretçileri karşılamak amacıyla devasa bir strüktür olarak tasarlanmış, 100 m² alanda 15 metre yüksekliğinde inşa edilmiştir. Strüktürün hafif olması ve kolay monte edilip sökülebilmesi amacıyla inşaat iskelesi kullanılmış, içeride enstalasyonun bir parçası olarak bırakılmıştır. Işık ve gölge oyunlarının gün boyu eşlikçisi olmak amacıyla ahşap paneller strüktür üzerine boşluklu olarak konumlandırılmıştır.

Proje, gün boyunca ziyaretçilerine iki farklı atmosfer sunmaktadır. Gündüzleri sade ve basit olan strüktür, geceleri içerisindeki taşıyıcı ve aydınlatma kurgusu ile beraber festival ziyaretçilerine dinamik ve renkli bir deneyim ve festival ruhunu yaşatmaktadır.

 

Etiketler

Bir cevap yazın