Toranoko Anaokulu

Takashige Yamashita Office tarafından tasarlanan anaokulu projesinde, kütlelerin tek bir hacim olarak algılanmasını sağlayan dev bir ahşap çatı tasarlanmış.

Mimarlık ofisi projeyi anlatıyor:

Proje, Japonya’nın Yamanashi Prefektörü’ndeki küçük bir anaokulu. Arazi, Fuji Dağı’nı görüyor. Okulun içinde bulunduğu coğrafya huzurlu ve bir parça ıssız bir atmosfere sahip.

İşveren, arazisinde, yaşlılar için üç tesise sahipti ve binalarının sardığı arazinin ortasında, tesis sakinleri ile yerel halkın kullanabileceği bir ortak alan yapmak istiyordu. Bu fikir geliştirilerek; çay içilebilecek bir dinlenme alanı ve bölgedeki çocukların yararlanabileceği bir anaokulu inşa etmeye evirildi.

Binanın çatıları farklı açılarda, binaya pek çok farklı yönden fiziksel ve görsel olarak yaklaşmaya izin verecek şekilde tasarlandı. Çatıların yumuşak kıvrımları; bahçeyi, oturma alanını, yemek yeme mekanını ve anaokulunu bölen bir dizi manzara üretirken, mekanlar hala birbirleriyle bağlantılı kaldı.

Çocukların oynadığı, yaşlıların dinlendiği, ebeveynlerin sosyalleştiği ve kedilerin güneşlendiği alanda herkes için yer vardı. Bu küçük anaokulu, aynı büyük bir ağaç gibi komüniteyi etrafına toplaması ümidiyle tasarlandı.

Etiketler

Bir yanıt yazın