Three New Bailey Ofis Yapısı

Three New Bailey Ofis Yapısı

Make Architects tarafından tasarlanan, Three New Bailey ofis yapısı, İngiltere’nin Salford kentinin pamuk endüstrisi mirasından ilham alıyor.

Salford Tren İstasyonu’ndan çıkıldığında ilk karşılayan bina olan yapı, içinde bulunduğu yeni kent meydanında sakin ama güçlü bir varlık oluşturuyor. Bir devlet kurumu olan Government Property Agency tarafından kullanılacak yapı, kenara yerleştirilmiş dolaşım çekirdeği sayesinde, gelecekte oluşabilecek farklı ihtiyaçlara da cevap veren, geniş, kullanışlı mekanlar sunuyor.

Tasarımcılar, 7 kat yüksekliğinde, 14.733 metrekarelik yapı alanına sahip dörtgen kütlenin ağırlığını kırmak üzere, bölgenin tuğla cepheli, 19’uncu yüzyıldan kalma yapıları ve dokuma endüstrisini bir araya getiren, hareketli bir cephe kurgulamış. Cephenin üretimi esnasında Thorp şirketi ile birlikte çalışan mimarlar yapıda iki farklı örgü sistemi kullanmaya karar vermiş. Sepet örgü sistemi kısa, çapraz örgü sistemi ise yüksek kotlarda uygulanarak, cephede derinlik yaratılmış. Katlar arasındaki geçiş alanlarında ise kavisli paneller ve cam paneller kullanılmış. Örgünün daha okunabilir olmasını sağlamak üzere, yatayda, fitilli ve yığma tuğlalar, dikeyde ise şaşırtmalı yerleştirilmiş kırmız tuğlalar kullanılmış. Çatıdaki tuğla panellerde ise oluklu, Flaman tipi dizgi ile tuğlalar yerleştirilmiş. Aynı dizgi, iç mekanda dolaşım çekirdeğinde de kullanılmış.

Etiketler

Bir cevap yazın