The Writer’s Cabin

İspanya merkezli MuDD Architects sürdürülebilir mimari çözümler, cephe yenilemeleri, yerel doğal malzemeleri kullanan sürdürülebilir konut sistemleri, toprak, ahşap yapı sistemleri ve drone'lar da dahil olmak üzere yeni teknolojiler sunuyor.

Proje Metni

Yazar kabini, bir çocuk kitabı yazarı için birkaç ay içinde tasarlanmış ve inşa edilmiş. Yazara göre, süreç ve sonuçta ortaya çıkan yapının son derece hatırlatıcı olması ve gelecekteki kitapları için bir ilham kaynağı olması gerekiyordu. Kışların aşırı soğuk olduğu Madrid’in kuzeyindeki günlük kullanım için tasarlanan yazar kulübesi, dijital fabrikasyonun son derece yetenekli usta inşaatçıları ile MuDD Architects işbirliğinde üretilmiş. Yapı, aynı zamanda MuDD Architects’in dijital fabrikasyonu konut tasarımı için uygun fiyatlı hale getirmeye yardımcı olabileceğine dair bir iddiasını destekliyor.

Yazarın kabin projesinin zorluklarından biri, çağdaş bir dokunuşla kabin benzeri bir mimari tasarlamak olmuş. En basit çizgilerde sanatı bulmak ve iç kısmında sürekli yerel akçaağaç ahşap kabuğa izin vermek… Kabuğun basit ama güçlü çizgileri, geniş çatı hacmini ve teras çevre hattını vurgulayan LED ışıkla vurgulanıyor.

Kabinin çatı kaplaması katlanmış oksitlenmiş demirden yapılmış, burada kaplama ve renkler tonlarca oksidasyon seviyesi tarafından yönetilmiş. Her bir ana cephe için de bu durum söz konusu. Giriş ve bahçeye bakan cephe son derece ince oksitlenmiş demir çerçeve ve lamine cam ile birlikte farklı bitki türlerine, renklerine sahip çarpıcı bahçeye kabinin entegrasyonunu sağlamak amacı ile tamamen transparan bir şekilde ele alınmış.

Evin en zorlu ama aynı zamanda en önemli kısımlarından biri, evin özel eğimli yüksek çatısına uyarlanmış son derece karmaşık kıvrımlı kitap rafları. Ahşabın farklı bir tonu bu sefer yerel kaynaklı çam ağacı kullanılmış ve akçaağaç iç kaplama panellerinin akçaağaç şurubu kaplamasıyla kontrast oluşturmak için doğal bırakılmış. Bu kitap rafları, hem yatay hem de dikey ağırlığın yüksek çatının ağırlığını dengeliyor. Kitaplıklar Girona’da CNC ile Fusteria Digital Lab’da kesilmiş. 100 farklı parçadan oluşan kitaplık farklı türdeki kuru montaj ile test edilmiş. Büyük boy kitaplıkların içine ateş böcekleri gibi bazı küçük ışıklar yerleştirilmiş.

Yine bir denge hissi yaratmak için, çatının en yüksek noktasından aşağı inen dökme siyah demir askılı şömine kullanılmış. Yazarın ana masasını aydınlatmak için 4 m yükseklikten iki aydınlatma elemanı sarkıtılmış. Evin terasında, iç mekanda kullanılan ahşap zemin kesintisiz devam ettirilmiş, içerisi dışarısı hissi bütünleştirilmiş.

Bu projenin en büyük zorluğu, hem dijital hem de manuel inşaat için çok fazla saat gerektiren teknikler değil, çoğunlukla müşterinin hayalindeki yazar kabinine yönelik duygu düzeyini yaratmak olmuş. Proje pandemi başladıktan birkaç ay sonra geldi.

Proje, yazarların yaratımları için, Virginia Woolf’un “Kendine Ait Bir Oda” kitabına atıfta bulunan, bir mimari deneme.

Etiketler

Bir yanıt yazın