Thammasat Üniversitesi Çatı Tarlası

Thammasat Üniversitesi Çatı Tarlası

LANDPROCESS tarafından tasarlanan TURF (Thammasat University Rooftop Farm) projesi, kamusal mekan, su yönetimi, organik atık, yenilenebilir enerji, sürdürülebilir gıda üretimi gibi kullanım ve işlevleri üniversitenin 22.000 meterkarelik çatısında yer alan bir çatı bahçesinde bir araya getiriyor.

Tasarımda kullanılan tepecikli yapı, pirinç tarlası terasları ve modern yeşil çatı teknolojileri ile oluşturulan kaskatlı zemin, geleneksel beton çatın yüzeyinden 20 kat daha fazla yağmur suyunu filtreliyor ve süzüyor. TURF projesinde üretilen ve kampüsü besleyen gıda maddeleri bu eğimli çatıdan süzülen yağmur suyu ile sulanıyor. Çatının her dört kanadında yer alan su tutma göletlerine akan yağmur suları kuraklık döneminde kullanılmak üzere burada depolanıyor.

Tepelikli bir peyzaj yaratan TURF projesi, çok işlevli kamusal alanlar yaratmak ve 360 derece Bangkok manzaralı bir amfi-tiyatro üretmek için araziyi kullanıyor. Çatıda yer alan güneş panellerinde, saatte 500,000 vat üretilen enerji hem çatıdaki tarla alanlarının sulanması hem de binanın elektrik ihtiyacı için kullanılıyor.

Etiketler

Bir cevap yazın