Texel Evi

Texel Evi

Hollanda'nın kuzeyindeki adalardan Texel'de tasarlanan tatil evinde, yerel bir yapı tipolojisi tekrar yorumlanıyor.

Benthem Crouwel Architects’in tasarımını yaptığı tatil evi, Hollanda’nın Kuzey bölgesinde saman depolamak için kullanılan “shapenboat”lar formunda tasarlanmış ve ahşap çerçevelerden inşa edilmiş. Çatı ve cepheler plastik püskürtülüp balıkçı ağıyla kaplanmış. Ağlar iki katman halinde uygulanmış; siyah ağın üzerini kaplayan kırmızı, yeşil ve mavi ağlar renkleriyle evin kesitte düzleminde bölümlerini ayrıştırıyor.

Hollanda’nın kuzey Wadden Denizi’ndeki en büyük adası olan Texel, koyunların ve balıkçıların adası. Texel coğrafyasının ikonik unsurlarından olan “shapenboat”lar samanların ve çiflik aletlerinin depolanması için inşa ediliyorlarmış. Geniş otlaklarda tek başlarına duran, çiflik evinden de bir hayli uzak inşa edilen yapıların üçgen çatıları rüzgarın hakim olduğu güney-batı yönünde bir kırılma daha yapıyorlar. Girişleri ise binanın bütünüyle düz olan kuzey cephesinde yer alıyor.

Tatil evinin tasarımı da bu ahırlardan yola çıkılarak yapılmış; fakat ahırlardan farklı olarak evin hem cephelerine ve hem de çatısına pek çok pencere yerleştirilmiş. Pencereler yapıyı çevre manzaraya açıyorlar. Mutfak ve oturma odasından adanın panoramik görüntüsü izlenirken, birinci kattan deniz seyredilebiliyor. Yatak odasından ise gökyüzü izlenebiliyor.


Evin basit bir planı var. Zemin katında mutfak, oturma odası, banyo ve tuvalet yer alıyor; uyumak, çalışmak ve depo için ayrılan ilave mekânlar ise birinci kata ve bodrum katına yerleştirilmiş. Yazlık evin iç mekân kurgusu da oldukça sade, fonksiyonel ve ışıklı. Mutfak ve oturma odasının olduğu bölümün cam cephesi hacmin bahçeyle olan ilişkisini güçlendiriyor. Doğanın önemli bir etken haline geldiği yapıda, özellikle bu merkezi hacimde, içle dış birbiriyle bütünleşiyor.

Etiketler

Bir cevap yazın