Tama Evi

Tama Evi

Sörf kültürüyle ünlü, deniz kenarında bir Sidney banliyösü olan Tamarama'da inşa edilmiş ev, Luigi Rosselli Architects tarafından tasarlandı.

Projenin mimarları yapıyı şöyle anlatıyor:

Kumsalı saran dik kayalıklarla karakterize olan Tamarama’nın yamaçlarına tutunan evler, önceki nesil plaj meraklılarının yerleştirdikleri ıvır zıvır küçük kutucuklardan ibaretti.

Tama Evi; yerinde mevcut bulunan evin, sağlam ve tekrar kullanılabilir olması potansiyeli kullanılılarak inşa edildi. Evin önündeki geniş kumtaşından yapılmış istinat duvarı ve altındaki garaj dahil olmak üzere önceki yapının yaklaşık yüzde ellilik kısmı korundu.

Okyanus kenarı mimarisi, hava şartlarına dayanıklı malzemeler kullanılarak tasarlanmalı ve üretilmelidir: tuz, nem ve rüzgâr hızla çürütmeye yatkın maddelerdir. Düzgün kullanıldığında, beton bu tür deniz saldırganlığına karşı oldukça dirençlidir. Denizcilik çatı kaplama malzemeleri ve paslanmaz çelik sabitlemeler bu durumlarda gereklidir.

Tepeye uyum sağlamak için ev dört katlı olarak inşa edildi. Üçüncü katta yer alan ana yaşam alanı, kuzeydoğudan gelen güçlü kıyı rüzgârlarından korunan, kuzeybatı yönündeki korunaklı terastan yararlandı.

Tama’nın Tee Evi, bir önceki evin sağlam ve tekrar kullanılabilir olduğu durum üzerine inşa edildi. Evin önündeki geniş kumtaşı istinat duvarı ve altındaki garaj da dahil olmak üzere önceki yapının yaklaşık yüzde ellisi kadarı tutuldu. Evin ön tarafındaki yeni beton ‘Tee’ yapısı aşağıdaki ağırlıkları taşıyacak garaj yapısının tek noktasında duracak şekilde tasarlandı; Bu, “unipod” şeklini, evin ön cephesine ve sağlam bir beton yapıya sahip olma ihtiyacına açıklar.

Etiketler

Bir cevap yazın