Taichung Yeşil Koridoru

Taichung Yeşil Koridoru

Mecanoo ve S.D. Atelier Design & Planning tarafından tasarlanan Taichung “Green Corridor”, şehrin farklı bölgelerini birbirine bağlayan eski bir demiryolu etrafında şekillenen bir kentsel tasarım projesi.

Taichung şehir merkezinden geçen 1,7 km uzunluğundaki eski demiryolu hattı, eski şehrin gelişimi için önemli bir katalizör görevi görüyor. Demiryolunun tarihi değeri, üzerinde bulunduğu kentsel alanın yeniden canlandırılmasında önemli bir rol oynuyor.

Geçmişte bir ulaşım hattı olarak işlev görse de şu anda kullanılmayan demiryolu, rayların bir tarafından diğerine dolaşımı engelleyen, set üzerindeki zorlu konumu nedeniyle daha çok bir bariyer görevi görüyor. Tasarım dahilinde, biyoçeşitlilik için yeşil bir koridor oluşturarak ve toplumun ihtiyaçlarını daha iyi karşılamak için bisiklet/yaya şeritleri dahil ederek şehrin farklı bölgelerini sürdürülebilir bir şekilde birbirine bağlamak üzere bu eski hattı dönüştürüyor. Proje, sürdürülebilir kalkınma, kentsel dönüşüm, halkın katılımı, tarihi koruma, yeşil ve su kaynakları ve yayalar ve bisikletler için dolaşım yolları dahil olmak üzere çok çeşitli planlama ve tasarım faktörlerini kapsıyor. Mecanoo’nun kapsamlı kentsel planlama deneyimine dayanan tasarım, Green River’ın kıyısını tamamlayan insan odaklı yeşil bir koridor olarak şekillendiriyor.

Bölgenin güçlü tarihi karakterini korumak ve proje için tutarlı, tanınabilir bir tema belirlemek için yeni dolaşım sistemi yerleşimi, bağlantı demiryolunun yol düzenine dayanmakta. Demiryolu altyapısının görsel diline dayalı olarak, güzergahlar mevcut ve gelecekteki planlanan işlevleri entegre etmek için ayrılıyor. Green Corridor, Taichung merkezindeki yayalar ve bisiklet kullanıcıları için bağlantıları geliştirirken, bölgenin flora ve faunasının korunma ve gelişimini destekleyecek, şehrin merkezinde, kamusal bir park olarak tanımlanıyor. Proje, alana mevcut ve yeni eklenen tüm işlevleri, oluşturduğu bu doğrusal kemerin üzerine entegre ediyor.

Green Corridor’un, kullanıcıları parkın yeşil özelliklerini keşfetmeye, keyfini çıkarmaya davet eden bir varış noktası olması amaçlanıyor. Park, daha uyumlu bir şehir altyapısını teşvik ederken, bölgenin yerel ve daha geniş Taichung topluluğunun kullanımını yoğunlaştırmak üzere tasarlanmış.

Mecanoo tarafından tasarlanan Taichung “Green Corridor”, şehrin farklı bölgelerini birbirine bağlayan eski bir demiryolu etrafında şekillenen bir kentsel tasarım projesi.

Etiketler

Bir cevap yazın