Stereoscope

Stereoscope

David Wick ve Andrew Lindley’den oluşan tasarım ekibi, oluşturdukları 3 boyutlu tasarım ile modern kahve dükkanı deneyimine yeni bakış açıları getiriyor.

Wick Architecture and Design ve LAND Design Studio ortaklığında hayata geçen proje, Newport Beach’te katedrale benzeyen yapısıyla dikkatleri çeken kahve dükkanı Stereoscope’un eşsiz ambiyansını gözler önüne seriyor. Newport Beach, Orange County’deki Stereoscope Coffee markanın ikinci şubesi ve sofistike kahve müşterileri için modern kahve dükkanı deneyiminde çıtayı yükseltiyor.

Açılışından bu yana iyi büyük ilgi gören kahve dükkanı, ortak bir avluyu paylaşan iki katlı büyük bir ofis kompleksinin zemin katında yer alıyor. Wick Architecture & Design’ın tasarımcısı David Wick projeyle ilgili düşüncelerini “Stereoscope Coffee projesine yalnızca bir kahve dükkanı olarak değil, aynı zamanda heyecan yaratacak bir mekan tasarlamak fikriyle yaklaştık. Müşterimiz daha önce hiç yapılmamış bir şey istedi ve biz de onlara tam olarak istediklerini verdiğimizi düşünüyoruz,” şeklinde özetliyor.

Vizyon
Tasarım ekibi 4,5 metrelik tavan yüksekliğine sahip, dar, L şeklinde bir alana heyecan katmakla görevlendirildi. Alan, biri binanın lobisine bitişik ve diğeri dış avluya bağlananlar da dahil olmak üzere L’nin her iki ucundaki girişlere bağlanıyor. Mekanın şekli ve konumu, Stereoscope Coffee’nin modern ve minimalist tarzıyla birleşince tasarımcılar David Wick ve Andrew Lindley için zorlu bir süreç başlamış oldu.

Tüm dünyayı gezen David Wick ve Andrew Lindley, Parma Katedrali’nin kubbesini süsleyen 16. yüzyıldan kalma bir fresk olan Correggio’nun “Assumption of the Virgin” başyapıtını görme fırsatına sahip oldukları İtalya’ya yapılan son geziyi hatırladılar. İkili, modern 3D teknolojisinin öncüsü olan “Stereoscope” kelimesi ile bu tarihi Rönesans yaklaşımının modern bir yorumlanmasının uyarlamasını yapabileceklerini düşündüler.

David Wick, “Bu noktada aklımıza Rönesans ve Barok tarzı su altı fotoğrafçılığı ile ünlü Christy Lee Rogers adlı bir sanatçı geldi” diyor. “Christy Lee Rogers’a The Reunion of Cathryn Carrie and Jean isimli çalışmasının lisansını alma ve daha sonra 3D’ye aktarma teklifini sunduk.”

Süreçler
Bir sanat eseri ne karar vermiş ve net bir vizyon oluşturmuş olan Wick ve Lindley, yüzlerce farklı perspektiften hedeflerine nasıl ulaşabileceklerini incelediler. Siyah beyaz mı uygulansa daha iyi olur yoksa renkli mi uygulanmalı ve görüntü tavandan aşağı doğru mu akacak mı? gibi farklı alternatifleri değerlendirdiler.

LAND Design Studio’nun tasarım başkanı Andrew Lindley, “Kapsamlı bir çalışmanın ardından, günün sonunda, en iyi seçeneğin tavanda renk kullanmak olacağına karar verdik” diyor. “Ayrıca, duvarların beyazına uyması için tavandaki görüntüyü aşağıya doğru dereceli olarak indirmeyi seçtik,”diye de ekliyor.

Sürecin bir sonraki adımı sanatı tavana aktarmaktı. Nashville merkezli Big Visual Group ile yakın işbirliği içinde çalışan tasarım ekibi, tavana uygulanacak çalışmayı 1,5 metrelik vinil rulolara basmadan önce parçalara ayırmak için bir çözüm geliştirdiler. Ayrıca 3D gözlük takmamayı tercih eden müşterilerin de bu güzel ve eklektik sanat eserini deneyimleyebilmeleri için 3D projeksiyon seviyesinde birkaç ayar yaptılar. Daha sonra, vinil rulolar, tamamlanması bir günden az süren kurulum işlemi ile tavana duvar kağıdı gibi uygulandı.

Wick ve Lindley Katedral benzeri tavanın cesurluğunun aksine, Stereoscope’un iç mekanında doğal, sıcak ve modern malzemeleri seçti. Kişisel eşyaların rahatça saklanması için 6 inçlik çıkıntı ile kurgulanan beyaz meşe oturma yerleri L şekilli iç mekan boyunca uygulandı . Mekanın her iki girişinden de görülebilen Wink Design Source imzalı mavi mermer tezgah kahve barının minimalist tasarımına hareket ve doku aşılarken, servis tezgahının arkasında kullanılan kemik rengi mat fayanslar mekana sıcak bir hava kazandırıyor. Son olarak, tavandaki resmin görsel ihtişamını deneyimlemek isteyenler için oturma alanının üzerinde, 20 adet 3D gözlük için raflar yer alıyor. David Wick, “Bu proje, iç tasarımın, kapladığı alanın sınırlarının ötesinde bir vizyonu nasıl taşıyabileceğinin en iyi örneğidir” diyor. “Müşterimiz için gerçekten farklı ve dikkat çekici bir şey sunmak için geleneksel tasarımın sınırlarını zorlamaktan gurur duyuyoruz.”

Etiketler

Bir cevap yazın