Stavros Niarchos Vakfı Kültür Merkezi

Stavros Niarchos Vakfı Kültür Merkezi

Renzo Piano Building Workshop tarafından tasarlanan Stavros Niarchos Vakfı Kültür Merkezi, Atina’nın 4 km güneyindeki Kallithea’da bulunuyor. 170.000 m²’lik bir parkın içinde yer alan bina milli kütüphaneyi ve operayı kapsıyor.

Mimari ekip projeyi anlatıyor:

Atina’nın ilk limanlarından olan Faliro Koyu, Kallithea’nın suyla her zaman güçlü bir ilişkisi olmasını sağlamıştı. Son zamanlarda ise, suya olan yakınlığına rağmen, arazinin hiçbir noktasından deniz manzarası görünmüyordu. Bu durumu telafi etmek için arazinin denizden tarafa olan güney ucunda yapay bir tepe yapıldı. Eğimli park, en yüksek noktasında bir kültür merkezine dönüştü ve deniz manzarasına açıldı.

Opera ve kütüphane; binanın iki temel fonksiyonunu bağlayan ve erişilebilir kılan kamusal alanın yardımıyla (Agora) tek bir binada birleştirildi. Binanın opera kanadına, geleneksel opera ve baleler için 450 kişilik ve daha deneysel diğer performanslar için 1.400 kişilik iki oditoryum yerleştirildi. Kütüphane sadece kültürü öğrenmek ve korumak için değil, aynı zamanda kültürü paylaşmak ve tadını çıkarmak için bir kaynak olarak ele alındı.

Tamamen cam duvarlarla kaplı kütüphane binanın en tepesinde çatı saçağının altında oturuyor. Şeffaf kutu, 360 derecelik genişlikte Atina ve deniz manzarasını görüyor. Arazinin suyla olan görsel ve fiziksel ilişkisi parkın içinde kuzey-güney aksında uzayan bir kanalla devam ediyor. Binanın geniş saçaklı çatısı gölge sağlıyor ve 10.000 m2’lik alanı kaplayan fotovoltaik birimler, kütüphane ve opera için 1,5 megawatt elektrik enerjisi üretiyor. Binada, mümkün olan her yerde doğal havalandırma kullanılıyor.

Etiketler

Bir cevap yazın