Souk Mirage

Sou Fujimoto'nun Orta Doğu'da bir yarışma projesi için hazırladığı "Souk Mirage" projesi, bir AVM ve iş merkezi barındıryor.

Orta Doğu’da bir kentin master planında yer alan ticari alan için üretilen bu proje, kentin eğitim ve finans bölgesi arasında, kentin geleceğinde kritik bir rol oynacak alanda bulunuyor. Araziyi etkinleştirmek ve kent için bir simge yapı oluşturmak amacıyla, proje şeffaf kuleleriyle uzaklardan görülecek şekilde yükseliyor. Yapının formu için bu kentin kültürel mirası olan geleneksel bedevi çadırlarının silüetinden esinlenilmiş.

Geleneksel “çarşı”nın yaşayan özelliklerini, enerjik atmosferini ve yerel İslam mimarisini yorumlayan bu proje, kemerli modüler yapı sistemi ile yaratılmış. 2,5, 5 ve 10 metrelik farklı boyutlardaki kemer modülleri birbiri üstüne otururken programın ve mekanın gerektirdiklerine göre yerleştirilmiş. Bu basit sistem, birlik ve uyumu sağlayarak ve eşsiz, zamansız mimari dışavurumuyla tüm araziyiyi düzenliyor.

Rasathane olarak adlandırılan “Water Plaza” iş merkezinde ise kemerlerin boyutları 3, 6 ve 12 metre olarak değişiyor. Soğutma için farklı boyutlarda yapay şelaler kullanıyor. Kemerlerle yaratılan şeffaflık ile birlikte bu şelaler dinamik ışık ve gölge oyunlarının oluşmasını sağlarken ismi gibi serap etkisi yaratıyor.

Etiketler

Bir yanıt yazın