Sohlbergplassen Bakışı

Mimarın ve mimarinin gözünden 100 yıllık bir resme yeniden bakmak...

Norveçli ressam Harald Sohlberg’in 1899’un Paskalya tatilinde kaymaya gittiği Rondane dağındaki manzaradan çok etkilenmesi üzerine 1901’de ilkini bitirdiği ve ilerleyen yıllarda 2 farklı versiyonunu daha ürettiği sonuncusu 1917’de biten “Winter Night in the Mountains” resimlerinin çizdiği bakış noktalarından birine yerleşmiş olan bu bakış platformu, Carl-Viggo Hølmebakk tarafından tasarlanmış.

Ağaçların arasından, dokunmadan, bükülerek sıyrılıp yükselen bu platformun yapımında ilk aşamada çelik strüktür kullanılması düşünülmüş ancak bilgisayar ortamında yapılan çeşitli statik modellemeleri sonucunda kıvrık ayakların kar yükü ile birlikte çelik yerine beton yükü daha kolay taşıyabileceği ortaya çıkmasının üzerine beton olarak üretilmiş. Orman tabanına hafifçe dokunan ancak ana kayaya kadar toprağın 12m altına kadar inen ayaklar üzerine oturan bu kıvrak yapının yağmur suyu ve gün ışığını altına geçirebilmesi metal ızgaralar ile donatılmış.

Görsel olarak farkedilmesi oldukça güç 0,3 metrelik eğime sahip bu platform kendini bakmayı hedeflediği dağ manzarasına doğru eğerek, mimarının da deyişiyle “ressamın bakışını yeniden yorumlayan bir cevap”.

Etiketler

Bir cevap yazın