Skigard Hytte

Skigard Hytte

Deniz seviyesinden 943 metre yukarıda, Kvitfjell dağının neredeyse tepesinde yer alan ahşap kabin, Mork-Ulnes Architects tarafından tasarlandı.

Geleneksel yapı bilgisi ve teknikleri ile bir bağ oluşturmayı amaçlayan tasarımcılar, tamamen ahşaptan ürettikleri evi, Norveçli çiftçiler tarafından genelde çit malzemesi olarak kullanılan 3m uzunluğunda skigard (çeyrek kesit kütük parçaları ile üretilen çit) parçaları ile kaplamış.

Mimarlar, daha önce inşa ettikleri, ayaklar üzerinde yükseltilmiş yapılarda deneyimledikleri, yoğun kar birikmesi olan çevrelerdeki başarımı, kapıları önünde biriken karın süpürülme gereksinimi olmaması gibi konuları dikkate alarak, Skigard evini, 45 ahşap kolonun üstünde yerden 1,5 metre yükseltmeye karar vermiş. Bu sayede kış aylarında sağlanan avantajların yanı sıra, yaz aylarında da yerel otların yapının altında da büyümesine, koyunların, ineklerin burada otlamasına da olanak sağlanmış.Çatıda, nazım imar planında, çevredeki yapılar için uygun görülen az sayıdaki dam tiplerinden biri olan toprak dam (diğerleri kayrak taşı ve ahşap) kullanmaya karar veren mimarlar, bu sayede yapının büyük ölçüde keskin ve köşeli olan geometrisini yumuşatmış. Çatıdaki yeşil örtüde, yine yapının altı ve etrafında bulunan yerel otlar kullanılmış. Dahası, kolonlar üzerinde duran yapının zemine değen inşaat alanı da asgari düzeyde tutulabilmiş.

Skigard Hytte evine, geniş merdivenlerle ulaşılan, vadi ve aşağıdaki nehri çerçeveleyen verandadan erişiliyor. Ev, hepsi tavan pencereli bir çatının altında toplanan, yapıyı uzunlamasına bölen, birbirlerinden ayrık ancak peyzaj ile iç içe düzenlenmiş dört hacimden oluşuyor. Dışarıda, cephedeki skigard kaplamanın hafif ama dokulu görüntüsü yerine iç mekanda, sadelik ve aydınlık sağlayan masif çam kaplama tercih edilmiş.

Etiketler

Bir cevap yazın