Sivas Stadyumu

Sivas Stadyumu

Sivas'ta bulunan 25.000 kişilik stadyum projesi Bahadır Kul Architects tarafından tasarlandı.

BKA, projeyi anlatıyor:

Sivas; soğuk-kuru iklim bölgesinde yer almakta olup, kış aylarını yoğun kar yapısı altında sert kuzey rüzgarları ile geçirmektedir. Sivas Stadyumu’nun tasarım kararlarında bu parametre ön plana çıkmıştır. Buna göre stadyum; enerji verimliliği yüksek pasif iklimlendirme önlemleri, aktif enerji üretim sistemleri, yağmur suyu hasadı ve gri su döngüsü göz önünde bulundurularak, ekolojik tasarım kriterlerine göre tasarlanmıştır.

Sivas Stadyumu’nun soğuk iklim bölgesinde olmasından dolayı bina kabuğunun kompakt ve içe dönük olarak tasarlanması, soğuk rüzgârlara karşı kuzeyde tampon bölge oluşturulması iklimlendirme maliyetlerinin azaltılması yönünden oldukça avantajlı bir durum oluşturmuştur.

Sivas Stadyumu’nda kuzey cephe çift cidarlı tasarlanmış olup, iç kabukta hava ile ısı yalıtımı sağlayacak bir alan yaratılmıştır. Kuzeydeki alan, güney cepheye doğru yaptığı sarmal hareket ile doğal hava akışlarına izin verecek şekilde organize edilmiştir. Buna göre bu çift cidarlı sistem, kuzey rüzgarlarına kalkan oluştururken, güneyden gelen sıcak hava akımlarının stadyum içine alınmasına izin verir. Bu yaklaşım ile bina ısıtma ve havalandırma eylemleri için harcanan enerji miktarını önemli ölçüde azaltması amaçlanmıştır.  Ayrıca güney cephede oluşturulan ve rüzgar akımlarına izin veren yarık ‘’S‘’ biçiminde oluşturularak yüzey alanı arttırılmış ve bu sayede rüzgardan daha efektif yararlanmak amaçlanmıştır.

Yaz aylarında ise, kuzey cephedeki rezerv kapaklar açılarak, cidarlar arası hava transferine izin verilecek şekilde düşünülmüştür. Kuzey cephenin doğrudan güneş ışınımına maruz kalmaması, bu cephenin diğer cephelerden daha soğuk olmasına ve bu sayede cidarlar arasında alçak basınç noktaları oluşacaktır. Böylelikle cidarda sürekli ve stabil bir hava akışına neden olarak yazın bina soğutma eylemleri için harcanan enerjiyi de en aza indirmiş olacaktır.

Soğuk iklim bölgelerinde, doğu ve batı cepheleri ; güney ve kuzey cephelere göre 3 kat daha fazla ısıtıcı güneş radyasyonuna maruz kalmaktadır. Bu veri doğrultusunda Sivas Arena’da doğu ve batı cephelerde pencere boşlukları oluşturulmuş ve ısıtıcı etkisi olan güneş ısınımlarının içeri alınmasına izin verilmiştir. Bu yaklaşımın bina ısıtma  eylemlerini önemli ölçüde azaltması düşünülmüştür.

Arena’nın çatısında oluşturulan yağmur suyu kanalı, yağan yağmur ve kar suyunun hasadını yapmakta kullanılmakta, toplanan su oluşturulacak olan rezerv alanda biriktirilerek çevre sulamasında ve WC sifonlarında kullanılacaktır. Bu yaklaşım bina su tüketim miktarını önemli ölçüde azaltacaktır.

Sivas Arena’da güneş panelleri, güneş ışınlarını dik alacak şekilde güney cephede konumlandırılmış olup, yaz aylarında 10 saatlik gün ısınımı ve m2 başına 150 W’lık enerji üreten standart bir güneş paneli ile günde 798.000 W’lık enerji üretecektir. Bir evin günde  5000 W enerji tükettiği kabul edildiğinde; stadyumda üretilen enerji 160 evin harcadığı enerjiye karşılık gelmektedir. Bu bağlamda bina kendi enerjisini üreterek enerji maliyetlerini minimuma indirecektir.

Etiketler

Bir cevap yazın