Simone-Veil Toplum Merkezi

Simone-Veil Toplum Merkezi

Fransa’nın kuzeybatısında bulunan Le Havre şehrinin Danton semtinde inşa edilen yapı, çok işlevli sosyokültürel alan ve spor merkezi olarak, K Architectures tarafından tasarlandı.

Proje, gelişmekte olan Danton semtinde yaşayan toplumu bir araya getirecek yeni bir kamusal alan planın parçası olarak hayata geçirilmiş.

Projenin, uzantısı olacağı kamusal alana cömertçe açılan, birleştirici bir “mihenk taşı” olması talep edilmiş. Le Havre şehrinin gelişim politikaların uygun olarak, proje oluşturulurken, mahalle sakinlerine danışılmış ve beklentilerine uygun bir program oluşturulmuş.

4.500 m²’lik yapı 2012’de yıkılan eski bir hapishanenin yerine inşa edilmiş. Tasarımcılar binanın biçimini oluştururken, komşu rıhtım alanlarında bulunan tuğla depo yapılarının arketip morfolojisinden ilham almış.

Bina üç kattan oluşmuş. Spor salonu, aktivite odaları, kütüphane, multimedya alanı ve devasa bir tırmanma duvarına sahip olan proje “bir yaşam yeri” olarak hayata geçirilmiş.

Yapı, barındırdığı etkinlikleri hem gerçek hem de mecazi olarak gün ışığına çıkarabilen “şeffaf bir kitlesellik” ile oluşturulmuş. Genelde çevresinin, özelde ise halk bahçesinin yansımalarıyla canlanan bir manzaraya bürünen cephe, güçlü bir kentsel varlık ortaya koyuyor.

Etiketler

Bir cevap yazın