ShuiFa Info Town Gayrimenkul Sergisi ve Satış Merkezi

ShuiFa Info Town Gayrimenkul Sergisi ve Satış Merkezi

AOE tarafından tasarlanan gayrimenkul sergisi ve satış merkezi projesi Çin’in Jinan kentine 20 kilometre uzaklıktaki Şantung Ekonomik Kalkınma Bölgesi'nde yer alıyor.

Zarif, yerel motiflerle ışıldayan, delikli beyaz panellerle çevrelenmiş ShuiFa Info Town Gayrimenkul Sergisi ve Satış Merkezi, konut satışı ve gayrimenkul fuarlarına ayrılmış geniş alanlar ve ofislerden oluşuyor.

Yeni gelişmekte olan bölge, tarım arazileri ve yüksek konut/ofis kulelerinin bir arada olduğu dağınık peyzaj sunuyor. Binayı çevreleyen dağınık çevrenin görsel etkisini ortadan kaldırmak için, ziyaretçiler yapıya yaklaştıkça yavaş yavaş yükselen, manzarayı kademeli olarak örten ve meydanı çevreleyen geometrik tepeler tasarlanmış. Bununla birlikte, ziyaretçilere etkin bir sergi deneyimi yaşatmak için alanı çevreden izole eden ikincil bir cephe yaratılmış. Delikli paneller ve cam cepheli ana yapı arasında kalan bu geçit alanı aynı zamanda binanın ana girişini tanımlıyor.

İkincil cephedeki plakaların geçirgenliği, binanın her katındaki farklı işlevlere göre, yukarıdan aşağıya doğru kademelendirilmiş. Birinci ve ikinci katlarda yer alan sergi alanları için daha fazla şeffaflık sağlamak üzere daha sık delikler kullanılmış. Binanın üçüncü ve dördüncü katlarında bulunan ofis alanlarının mahremiyeti için ise bu katlar hizasında az delikli paneller kullanılmış. Katlar arasındaki bu kademeli geçiş aynı zamanda cephenin genel suretinde de bir derinlik yaratıyor. Perfore plakaların güneş kırıcı etkisi sayesinde, daha enerji etkin bir yapı de elde edilmiş.

Sergi salonunun ana girişi, basamaklı suyun arkasına gizlenmiş ve bir köprüyle ulaşılabilen ikinci katta yer alıyor. Giriş alanında, dışarıdan içeri uzanan delikli ikincil cephe elemanları sayesinde iç mekan da cephenin bir devamlılığı niteliğinde tasarlanmış. Büyük, dört katlı bir iç avlu, tüm iç kurgunun odak noktası olarak planlanmış. İç avlunun merkezinde kumdan bir kum süs havuzu bulunuyor. Cephede kullanılan delikli malzeme, dört kat yüksekliğindeki iç avluyu da tamamen çevreliyor. Avlunun üzerindeki iki bağlantı köprüsü, farklı katlar arasındaki boşluğu canlandırırken, yansıtıcı özelliğe sahip paslanmaz çelik kaplama tüm avlu alanını havada yüzüyormuş gibi yansıtıyor.

Çok işlevli dinlenme alanı ile birinci katta yer alan konut satış fuar merkezi basit bir forma sahip. İkinci katta yer alan gayrimenkul sergi alanı tüm binanın ana hatlarına göre tasarlanmış. Burada duvar, tutarlı bir mimari temaya sahip, origami benzeri bir biçim sunuyor. Sergi salonu boyunca kullanılan taş blok, girişteki resepsiyon alanını aynı kattaki çeşitli sergi alanlarına bağlıyor.

Etiketler

Bir cevap yazın