Serdivan 441

Serdivan 441

Sakarya ili, Serdivan ilçesinde bulunan karma kullanım proje, Büşra Koçak, Berk Arinç ve Ufuk Polat tarafından tasarlandı.

Serdivan 441 projesi, konut ve ticari işlevleri içeren, iki tip modülün kombinasyonlarının bir araya gelerek oluşturdukları blok sistemi olarak tasarlanmış. Yapı bloklarının düşey sirkülasyonları ortada yer alırken, konut ve ticari birimler ona takılan L ve dikdörtgen tipi modüllerden oluşturuyor. Bu modüller her çekirdeğe farklı bir şekilde yerleştirilerek arazi içerisinde yapıların manzara yönelimleri, iç dış ilişkileri, gün ışığı, cephe hareketleri gibi etkenler düşünülerek standart blok yapı sistemleri yerine farklı yaşam deneyimleri oluşturulmak istenmiş. Blokların modül kombinasyonları ve cephedeki doğal taşların, saçakların, balkonların hareketliliği ile tasarımda dinamiklik sağlanmış. Blok modüllerinin tüm cepheleri açık bir şekilde konumlandırılarak dairelerin iç dış ilişkisi kuvvetlendirilmiş.

Yapı özelinde, yaşama mekanları ana cadde ve park yöneliminde konumlandırılmış olup, yatak odaları ve ıslak hacimler iç avluya yöneliyor. Zemin katlarda bahçe ile ilişkiyi pekiştirmek açısından zemin terasları oluşturulmuş. Teras çatılarda ise servis birimleri, teknik gereksinimler çözülmüş.

Yapı parselinde bodrum kat bütüncül düşünülüp otopark, kapalı havuz, sosyal tesis, depolar gibi hacimleri barındırmakla beraber, zemin üstü yapıların bağlantısının sağlanmasına da olanak sağlamakta.

Etiketler

Bir cevap yazın