Senja Evi

Senja Evi

Norveç’in kuzeyinde; dağlar, fiyortlar, balıkçı köyleri ile çevrili Senja adasındaki Hamn köyünde yer alan kabin Bjørnådal Arkitektstudio tarafından tasarlandı.

İşveren, mimarlardan panoramik bir Senja manzarasına sahip olacak bir sayfiye evi tasarlamasını talep etmiş. Bjørnådal Arkitektstudio, bu büyüleyici ve hassas peyzajın içinde, peyzaj ile ve onun parçası olacak bir proje tasarlamayı amaçlamış. Etrafını saran ağaçlık alanın içine, “manzaraya bakan bir kaya” gibi yerleşen yapı yakınındaki yol ve komşularından gizlenmiş.

Proje için eski Sami geleneklerini inceleyen mimarlar, kayaların altına inşa edilen “Heller” isimli bir sığınak/kulübe ile karşılaşmış ve yapıyı etrafındaki kayaçların hatlarına öykünen bir kabuğun altına yerleştirmeye karar vermiş. Nitekim, yapının tamamen ahşap olan cephesi, peyzajda daha kolay kamufle olabilmesi için koyu griye boyanmış. Pencere kasalarının, kışın oluşan sert fırtınaların yarattığı çetin şartlara uygun olabilmesi için alüminyum ve ahşap bir arada kullanılmış. Yapını ana girişi, bir sığınak yaratmak üzere içe doğru oyulmuş.

İç mekanda, duvarlar çam panolar ile kaplanmış, zeminde ise meşe kullanılmış. Yemek masası dağ manzarasına bakan geniş pencerenin önünde, artık iç ve dış arasındaki hattın görsel olarak belirsizleştiği bir alanda yer alıyor.

Etiketler

Bir cevap yazın