Şehremini Karma Yapı Projesi

Şehremini Karma Yapı Projesi

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Mimarlık Bölümü öğrencisi Ömer Melih Elmas tarafından, MIM302E dersi kapsamında Dr. Öğretim Üyesi Uğur Özcan yürütücülüğünde tasarlanan "Çok Katlı Yaşam ve Sosyal Donatı" projesi.

Proje alanı Fatih’in Şehremini semtindedir ve tasarımda Mustafa Çavuş Camii merkez noktası olarak kabul edilmiş ve binalar merkez noktasından itibaren hayali olarak çizilen yarım çember akslarında yerleştirilmiştir, manzara odak noktası olarak surlar kabul edilmiştir. Turgut Özal Caddesinde bulunan binalar  mescitten itibaren kademeli olarak kat yükseklikleri artış sağlarken daha mahrem ve manzara olarak zengin olması için İskender Bostan Sokak önüne yüksek katlı yapılar konumlandırılmıştır. Proje alanına giriş ve çıkışlar turnike ile birlikte güvenlikli olarak sağlanmıştır.

Ofis binaları tasarlanırken ana caddede olduğu için tasarıma yönelik kütle hareketleri ve köprüler ile birlikte tasarlanmıştır. Köprü kısımlarının çatı katları teras çatı olarak ofislerin kullanıma açık tutulmuştur. Köprülerde oluşturulan cam mekanlar şeffaflık sağlarken aynı zamanda cephelerinde oluşturulan çapraz malzemeler cephede haraketliliği desteklemektedir, bu çaprazlar projenin çeşitli yerlerinde soyutlamalar ile birlikte devam edilerek kullanılmıştır.

Mescidin arkasında yer alan yarı açık yemek alanı zemin katta çeşitli soyut denemeler ile birlikte ofis yapılarında bulunan çapraz malzemelere gönderme yapmaktadır. Yemek alanının az katlı olması hemen önünde yer alan Mustafa Çavuş Camiisine olan saygısından kaynaklanmaktadır.

İskender Bostan Sokak kısmında yer alan konutlar 3+1,2+1 ve 1+1 dairelerden oluşmaktadır. Atatürk Lisesi’ne yakın olan konutların zemin katında baza uygulanmıştır. Bazanın içerisinde kültür merkezi ve fitness salonları bulunmaktadır. Konut kısmında 1+1 loft daireler yer almaktadır.

Konut daireleri tasarlanırken mahremiyet, kullanışlılık ve zengin cephe uygulanmıştır. Ayak-Gövde-Başlık şeklinde oluşturulan cepheler proje kapsamında düzen ve zenginlik oluşturmaktadır.

Son olarak proje otoparkı 2 ayrı otopark şeklinde çözülmüştür, ofis binaları için 1 katlı konut ve kültür merkezi için 2 katlı otopark çözülmüştür. Yapıların uzun olmasından dolayı dilatasyon derzleri uygulanmış ve temel kalınlıkları kat yükseklikleri ile doğru orantılı olarak oluşturulmuştur.

Etiketler

Bir cevap yazın