Santa Fe Haritacılar Birliği Binası

Estudio Irigoyen ve Navarro arquitectos tarafından tasarlanan proje, Santa Fe Haritacılar Birliği’nin sahip olduğu iki yapıda uygulanan iki aşamalı müdahaleden oluşuyor.

Aynı arsada yer alan iki ayrı yapıdan oluşan kurum, idari işlerinin yürütüldüğü, Freyre Caddesi’ne bakan, 20’nci yüzyıl başından kalma iki katlı ana yapı ve arşiv/teknik ofis olarak kullanılan, 20’nci yüzyıl ortasında inşa edilmiş, ana binadan bağımsız bir girişi olan bir yapıdan oluşuyor.

Farklı düzeyde müdahaleler içeren projede ilk olarak, ana binanın idari işlevlerini daha iyi yerine getirebilmesi üzerine mekanları yeniden düzenlenmiş ve zemin kattaki teras bahçeye doğru genişletilerek idare ve yönetim işlevlerinin tek bir binada toplanmasına olanak sağlanmış.

İkinci etapta, arsanın arka tarafında bulunan müstakil yapı, yerine çok amaçlı bir salon yapılması amacıyla tamamen yıkılmış. Yeni yapı ve eski genişletilen yapı ortak arka avluda, zemin seviyesinde buluşuyor. Böylelikle hem bütünlüklü bir mimari elde edilmiş hem de kısıtlı alanda daha fazla mekan elde edilmesi sağlanmış.

Yeni, 100 m2 boyutundaki çok amaçlı salonun çelik strüktürü atölyede üretilip yerinde monte edilmiş. Yeni ve eski yapı arasındaki mesafenin yalnızca 10 metre olması nedeniyle, çok amaçlı salonunun avluya bakan cephesi olabildiğince saydam tutulmuş; böylece avlunun olduğundan daha derin gözükmesi sağlanmış. Yeni binadaki tonoz çatı çözümü, iç mekanların kolonsuz, açık bir plana sahip olmasını ve aynı zamanda yapının özgün bir mimari imgeye sahip olmasını sağlamış.

Etiketler

Bir yanıt yazın