Rue de Charenton 222

Rue de Charenton 222

Avenier Cornejo architectes tarafından tasarlanan, 22 sosyal konut ve 2 ticaret mekanından oluşan Rue de Charenton Evleri, Paris’in ilk BEPOS enerji etkinlik sınıfına sahip sosyal konut projesi.

Haussmann mirasının yanı sıra, erken 20’nci yüzyıldan kalma yapılar ve çeşitli koruma altında yapılarla dolu, Paris’in en eski ve uzun caddelerinden rue de Charenton, heterojen görünüm ve yükseklikte yapıları bir araya getiriyor. Avenier Cornejo’nun tasarladığı konut/ticari yapı da, bir Haussmann yapısı ve 1900’lerden kalma tuğla süslü bir Art Deco apartmanın arasında yer alıyor.

Yukarıda bahsedilen bağlama bir cevap olarak, yekpare bir tuğla cepheye sahip olacak şekilde tasarlan binanın yay biçiminde kıvrılan kenarları hemen yanında bulunan yapılar ile geçiş oluştururken, cephede kullanılan sırlı mavi tuğlalar da Parizyen mirasa modern bir yorum katıyor. Delikli alüminyum panjurlar ise, cepheye canlılık katarken ardındaki mahallerin mahremiyetini sağlıyor.

Yapının U biçimli planı arkada büyük ve transparan bir güneybatı cephesi oluştururken, zemin seviyesinde küçük bir ortak bahçe ve her katta özel dış mekanlarına da oluşmasına olanak sağlıyor. Bu şema aynı zamanda yapının kendi ve çevre yapılar üzerinde istenmeyen gölgeler yaratmasını da engelliyor.

Koruma mevzuatının bağlamsal kısıtlarının üstesinden gelerek mimari, mekânsal ve çevresel niteliğinin arttırılması için apartmandaki farklı konut tipolojileri için yapılan çalışma sonuncunda, her dairenin teras veya balkonu olması sağlanmış; doğal ışığın her mekana girebilmesi için banyo, mutfak ve odalar arasında tavana kadar sürme kapılar kullanılmış.

Zemin katındaki bisiklet garajı ve depoya maşrabiye* tipi bir tasarım ile doğal ışık sağlanıyor. Transparan ve düzayak lobi, binanın sakinleri için dingin bir mekan oluşturan arka bahçe manzarasına açılıyor.


* https://en.wikipedia.org/wiki/Mashrabiya

Etiketler

Bir cevap yazın