Residenz Eisenerz

Residenz Eisenerz

İsviçre’nin St. Gallen kantonunda, Lichtenstein ve meşhur kayak merkezlerine yakın Sargans bölgesinde yer alan Residenz Eisenerz, Apropos Architects tarafından tasarlandı.

Eski ve ömrünü tamamlamış bir tek aile evi yerine inşa edilen 5 dairelik apartman projesi 2016 yılında açılan davetli bir mimari yarışma ile elde edilmiş.

Yapının etrafını saran dağlar, tasarım ve projeyi şekillendiren önemli bir odak olarak belirlenmiş. Öyle ki, kat planı ve yapının oranları, odaların dağ zirvesi manzaralarına yönlendirilmesi ile ortaya çıkmış. Çevrede bulunan pembemsi renkli Verrucano-Schiefer taşı cephe ve iç mekanlarda kullanılan malzemelere ilham olmuş.

Yapının kurgu ve malzeme seçimine etki eden bir diğer önemli girdi ise, apartmanın tamamen kiralık dairelerden oluşacak, özel ve ortak hacimler içerecek olması olmuş. Çeşitli potansiyel kullanıcının farklı beklentilerini aynı anda karşılayabilmesi için iç mekanda, yüksek kaliteli, dayanıklı ve doğal malzemeler kullanılmış.

Yapının tam merkezinde asansör ve merdiven kovası bulunuyor. Bu sayede, yapının manzaralara açılan çeperi tamamen dairelerin kullanımına ayrılmış. Bu düzen, geniş ve aydınlık odalar oluşturuyor; genelde göz ardı edilen mutfak veya banyo gibi hacimlerin bile manzaraya yönelebilmesine olanak veriyor.

Tüm daireler benzer bir mekansal kurguya sahip; penceresiz, kör koridorlar yok, daireye girildiğinde doğrudan manzaraya açılan yaşam alanlarına giriliyor. Bununla birlikte, daireler yaşam ve yatak alanları şeklinde ikiye ayrılmamış. Yerden kazanmak ve mekanı daha erişilebilir kılmak adına, tüm odalar yaşam alanına açılıyor.

Tüm kiracıları ev sahibi tarafından seçilen, eski arkadaşları veya akrabaları olan bu ev aslında bir apartmandan öte, tek bir ev gibi çalışıyor. Yaşayanların sıkça bir araya gelip buluştuğu alanların yanı sıra tüm dairelerin birer özel bahçesi çatı teras alanı da mevcut.

Yer altında bulunan garajda 7 arabalık park yeri, elektrikli araçlar için şarj istasyonu ve sekiz bisiklet park alanı bulunuyor. Buna ek olarak, zemin kotunda, ana girişin hemen önünde de bisiklet park alanı bulunuyor.

Etiketler

Bir cevap yazın