Radisson Sas Oteli Lobisi

Radisson Sas Oteli Lobisi İNTERA İç Mekan Ödülleri 2010 Konaklama dalında ödül aldı.

Havalimanına ve fuar alanlarına yakınlığı sebebiyle otel kimliğini daha çok iş dünyası üzerine kuran Radisson Sas Oteli lobi yenileme projesi, işlev ile estetik ilişkisini bu kimliği farklı bir bakış açısıyla güçlendirecek şekilde kurmayı amaçlıyor. 1.400 metrekarelik lobi alanı, aydınlık bir atrium çevresinde kurgulanan bar, resepsiyon, lounge, business center, tütün mağazası, tuvaletler ve banket satış ofislerinden oluşuyor.

Lobi alanının konuklarına evdeymiş hissi veren tasarımı, endirekt aydınlatmalarla ve akustik düzenlemeleriyle aynı zamanda hem işitsel hem de görsel bir konfor sunuyor. Duvarlarda ahşap lataların oluşturduğu dikey paralel çizgilerle yaratılan yumuşak bir ritim ve derinlik duygusu fazlalıklarından arınmış dingin ve sıcak bir atmosfer sunuyor. Bu dingin atmosfer hindistan cevizi kabuğu lifleri, kuru ağaç gövdesi, su, kaya, bitkiler ve çakıl taşları gibi doğal malzeme kullanımıyla destekleniyor. İş dünyasının ve modern hayatın gerektirdiği teknolojik öğeler, lobi içerisinde doğal malzemelerle uyumlu ve dengeli bir birliktelik içerisinde konumlanıyor. Kullanılan bu teknolojik elemanlar, arayüzleri dışında kalan tüm bölümleri mümkün olduğu kadar az gözükecek şekilde saklanarak, lobinin geneline hakim olan net ve sakin görümünün sürekliliğini sağlıyor.

Toprak tonlarından oluşan renk konsepti ve bu tonlara uygun mobilya, aksesuar seçimleri ve peyzaj düzenlemesiyle lobinin yalın tasarım dili vurgulanıyor. Ateş rengi bar, lobinin en renkli ve dinamik unsurunu oluştuuyor ve lobiye bir heyecan kazandırıyor. Barın bu dinamizmi ve renkliliği dingin atrium içerisinde net karşıt bir duruş yaratırken, lobi bütünlüğünü de bozmuyor. TV ekranının da arkasına saklandığı reflekte cam kaplı duvar sayesinde bar alanına teknolojik bir görüntü ve derinlik sağlıyor. Turuncu rengin bütünüyle hakim olduğu bar alanı, buraya özel üretilen duvar kağıdıyla tamamlanıyor.

Atrium dan havuza doğru sarkan ve havada uçuyormuş hissi uyandıran gergi kumaşlardan yapılan heykelimsi obje, akustik özelliğinin yanı sıra lobiye düşen gün ışığının da bir miktar perdelenmesine yardımcı oluyor. Katlar arasında görsel filtreleme de sağlayan bu heykelimsi obje aynı zamanda atriumdaki boşluk hissini azaltıyor ve atriumun lobinin merkezi olma durumunu vurguluyor.

Işık ve doku oyunlarıyla lobiye hakim olan konsept ıslak hacimlere de taşınıyor. Bayan WC’de lavabo arkasında yer alan ışıklı duvar üzerine asılan yuvarlak aynalardan bakan kişinin kendisini arkasında değerli ve özel bir fonda görmesini sağlıyor.

Radisson Sas Otel Lobisi, konforu ve sıcaklığı ön plana çıkaran atriumu, ateşli ve dinamik barı ile yenilenen resepsiyon tasarımıyla “iş oteli” anlayışına farklı bir boyut kazandırıyor.

Etiketler

1 Yorum

Bir yanıt yazın