Proje Önerisi, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Hizmet Binası Yarışması

Proje Önerisi, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Hizmet Binası Yarışması

Proje Raporu

Balıkesir Belediyesi hizmet binası kentin yeni gelişen bölgesinde kuzeybatı yönünde yer alacaktır. Konumu itibariyle şehre hakim bir noktada olan kompleks, yeni odak noktalarından biri olma potansiyeline de sahip.

Balıkesir Belediyesi Hizmet Binası için ayrılan alanda yapılacak bina; Yeni gelişen kentsel çevreye referans olması, çevredeki rekreasyon alanları ile uyumlu, bölgede yeni bir çekim noktası olması hedeflenmektedir.

Bina, belediye hizmet ofisleri, belediye meclis salonu ve sosyal alanlardan oluşan 3 ana fonksiyona sahiptir. Restoran ve konferans salonu gibi sosyal alanlar, zemin kotunda belediyeden ayrılarak, üst kotta belediye birimlerinin bulunduğu kütleye bir saçak ile bağlanarak tasarlanmıştır. Konferans salonu, doğal bir tepe etkisi oluşturacak şekilde yeşil eğimli bir kütle olarak tasarlandı.

Restoranın önünde, basamaklardan oluşan terasta şehri seyretmek için bir platform tasarlanmıştır. Kütleler arası geçiş, kütleden kütleye devam edilerek yüzeyin devamlılığı ile sağlanmaktadır.

Lineer metal şeritler 2. cephe olarak, mesh cephe olarak tasarlanmıştır. Binada güneşlik etkisi yaparak enerji harcamalarını azaltmakla kalmaz, aynı zamanda binadaki tam şeffaf ve kütle yüzeyleri arasındaki kontrastı da mimari bir dil olarak tanımlar.

Mesh cepheli alan, binadaki kapalı yüzeyleri tanımlar ve mesh olmayan alanlarla tezat oluşturur.

Belediye hizmet birimlerinin ana ofis kütlesi 10 kattan oluşmaktadır. 10 katlı bu kütle her katta aynı döşemeye sahip değildir. Zengin ofis alanları, farklı yönlerde 2 katlı mekanlar ile tasarlanmıştır. Servis ofisleri 3. ve 4. katlarda devam etmekte ve toplantı salonunun altına kadar uzanmaktadır. Toplantı salonunun altındaki zemin, zemin, 1. ve 2. katlardaki kolonlar ile 3. ve 4. katlara taşınmaktadır. Bu sütunlu alan, kentteki toplu etkinlikler için yarı açık bir alan tanımlamaktadır. Yağmurdan ve güneşten korunan bu alanda çeşitli gösteriler, konserler, konuşmalar yapılabilmektedir.

Bu sütunlu alandan sonra yapı, sadece saçak olarak devam etmekte ve sanatsal etkinliklerin, yeme içme etkinliklerinin yapılabildiği sosyal fonksiyonları barındıran kütleye doğru devam etmektedir. Bu alanda sosyal alanlar belediye ofis ve meclis salonu birimleri ile birleştirilirken arada saçaklarda farklı oranlarda boşluklar açılarak ışık oyunları oluşturulacak şekilde tasarlanmıştır.

Etiketler

Bir cevap yazın