Pristina International Airport Adem Jashari

Priştina Havaalanının yenilenmesi için yapılan ihaleyi kazanan Limak - Aeroport de Lyon konsorsiyumunun davetiyle açılan sınırlı yarışma sonucunda birincilik ödülünü kazanmış, 31 Ekim 2013’de işletmeye açılmıştır.

43,000 m2 kapalı alana sahip, 2.5 milyon yolcu/yıl kapasiteli olan terminal binası, 4 milyon yolcu/yıl taşıyabilecek kapasiteye büyütülebilecek şekilde projelendirilmiştir.

Terminal binasının esnek çözümlü, kompakt, ekonomik ve yeni kurulan Cumhuriyetin gelişme çizgisini sembolize edecek, özgün bir forma sahip olması istenmiştir. Bu düşüncelerle; çatı tasarımı ve genel formu ile özgün bir kimlik yaratan bir yapı ortaya konmuştur. Yapının kara tarafından başlayarak hava tarafına doğru kavisle yükselen çatısı, iç mekanların yapıdaki yerleşimine ve yükseklik gereksinimlerine cevap verdiği gibi, yapıya geniş çevresi içinde işlevine özgün bir dinamizm vermektedir.

Kavisli çatının uzantısında, eğik kolonlarla taşınan kanopinin, çatıya bağlandığı noktada düzenlenen içi boşluklu volumetrik kolon başlıkları, mimari tasarımın kendine özgü bir niteliğidir. Kolon başlıkları, iç bölümlerine yerleştirilen aydınlatma elemanları ile vurgulanarak, dış aydınlatmada dramatik bir etki yaratılmıştır.

Yapı, 12 x12 metre boyutlarında bir ana taşıyıcı sistemde tasarlanmıştır. İlk iki katta betonarme olan kolonlar, üst katta çelik kolonlara dönüşerek, çelik olan çatıyı taşımaktadır.

İskele blokunda bulunan üç adet yolcu biniş köprüsünden, ortadaki köprü bir adet büyük gövdeli veya iki adet orta gövdeli uçağa eşzamanlı hizmet verebilecek çoklu uçak park ettirme sistemi (Mars – multiple aircraft system) ile tasarlanmıştır. Diğer iki köprü de, ileride artan kapasite ile birlikte “MARS” sistemine geçecek şekilde, projelendirilmiştir.

Etiketler

Bir cevap yazın