Porto Marghera

IUAV Üniversitesi öğrencileri tarafından inşa edilen TYIN tegnestue Architects projesi Porto Marghera Venedik'te geçici olarak yer aldı.

Porto Marghera yerel ve küresel koşullar değiştikçe gelişen bir sanayi bölgesi. Bu nedenle zekice master planlar yerine mimarların diyaloğu güçlendirebilecek daha büyük ölçekli çalışmaları önem kazanıyor.

TYIN tegnestue tarafından desteklenen bu projede IUAV Üniversitesi öğrencilerinin Porto Marghera’da rasyonel ve analitik becerilerini geliştirmesi istendi. Çalıştayın en önemli amacı duyular yoluyla oluşturduğumuz bilgi dağarcığımız, estetik kavramını genişletmek oldu. İnşa etme metotlarından yabancı oldukları bu alanda öğrenciler, mimarlığa yeni bir yaklaşım getirmek zorunda kaldılar.

70 mimarlık öğrencisinin 20 günde tasarlayıp inşa ettiği bu yapı, 2012 Venedik Mimarlık Bienali’nde Kanada Pavyonu’nda kullanılan keresteler kullanılarak yapıldı.

Öğrencilerin merak, enerji ve isteklerinin bir manifestosu haline gelen yapı, mimarların Porto Marghera’nın gelişiminde rol alması için belki de bir başlangıç noktası oluşturuyor.

Etiketler

1 Yorum

Bir cevap yazın