Porta Caeli Şaraphane ve Konukevi İç Mekan Projesi

Porta Caeli Şaraphane ve Konukevi İç Mekan Projesi

İç mekan projesi CM Mimarlık'a ait, toplamda 16.000 metrekare alana sahip Porta Caeli Şaraphane ve Konukevi çok çeşitli teknik ve mekansal ihtiyaçlara cevap veren bir yapı.

CM Mimarlık projeyi anlatıyor:

Çanakkale ili, Eceabat ilçesi, Gelibolu yarımadası içinde üzüm bağları ve bir şarap imalathanesi… Mimari tasarımı ve müellifiyeti ülkemizin köklü ofislerinden Tekeli-Sisa Mimarlık Ortaklığı’na ait olan yapının inşaatının başlamasıyla CM Mimarlık olarak biz de iç mimari projesine başlamış olduk. Dolayısıyla iki şansımız vardı: Tekeli-Sisa Ofisi dahilinde sevgili Dilgün Saklar ve Mehmet Emin Çakırkaya’nın varlığı ile göreceli olarak projeyi vakitlice çalışmaya başlamış olmak… CM Mimarlık olarak böyle bir yapının içerisinde çalışmak bizim için hem güç, hem de heyecan vericiydi.

Bir şarap üretim tesisi, tüm imalathaneler, fabrikalar gibi var oluşunu en iyi ve doğru şekilde karşılamak üzere tasarlanmalı. Bize düşen görev, söz konusu imalata dayalı organik işleyişi aksatmayacak biçimde tasarlamaya gayret etmekti. Yaklaşık 16.000 metrekarelik yapı, imalat ve depolama kısımları yanı sıra buna servis veren laboratuvarlar, ofisler gibi yan programları da barındırıyor. İlaveten 25 odalı bir konukevi ve buna hizmet veren yeme-içme de dahil muhtelif servisler ile spesifik bir spa programı da bulunuyor.

İmalat kısmında strüktürü (betonarme) olabildiğince çıplak görüp, ihtiyaç noktasında sıvıya ve hareketli modüllerin darbesine dayanıklı malzemelerle gerektiği kadar kaplamaya çalıştık. Ham metali endüstriyel kaba bağlantı detayları ile ahşabı masif olarak işledik. Bu tür şaraphaneler yılın belli ve pek de uzun olmayan periyotlarında yoğun, diğer zamanlarında ise daha pasif faaliyet gösterirler. Fakat muhtelif ziyaretler, tadımlar ve konukevinin varlığı imalathanenin dışa dönük yüzünü oluşturur. Bu nedenli ziyaretleri karşılayacak imalathane içi salon, amfi-sunum mahali kurduk. Ofisler, konukevi ve imalathane için ana giriş aksını karşılayan bu ortak alanı, biraz da mecazi, 3 boyutlu kurguladık.

İmalathanenin depolama, yıllandırma kısımları dahil tüm diğer mekanları, bütünde belli malzeme ve ilişkiler dahilinde üretilmeye gayret ettik.

Konukevi, her biri birbirinden farklı odalardan oluşuyor. Yatma mahalleri, kurguları, malzemeleri, ıslak hacimleri odadan odaya farklılaştırmakla beraber, her odayı ekleri, servisleri, malzemeleri ile bir ilişki içinde kurguladık.

Etiketler

Bir cevap yazın