Polestar Chengdu Üretim Tesisi

Polestar Chengdu Üretim Tesisi

Çinli elektrikli spor arabalar üreticisi Polestar’ın yeni üretim tesisi Snøhetta tarafından tasarlandı ve 2021 yılında Chengdu kentinde inşa edildi.

Tasarımcılar hem üretim tesisi hem de ziyaretçi merkezi olarak çalışacak olan yeni yapıyı davetkar, ferah, aydınlık ve nitelikli dış mekanlara sahip olacak şekilde tasarlamayı amaçlamış.

Yapının merkezinde, tesisin farklı işlevlere sahip hacimlerinin kesişim ve buluşma noktası görevi gören camdan bir avlu bulunuyor. Açık ve ortak bir çalışma/üretim ortamı tertip edilen projenin bu sayede departmanlar arası ilişki ve bilgi akışını artırması planlanmış. Benzer biçimde yapının önünde bulunan bahçe de tüm departmanlar tarafından ortak kullanılıyor ve farklı hacimlerin aynı gün ışığı ve manzaradan faydalanmasına olanak veriyor.

Yapının geometrik karakterini kavisli hatlar oluşturuyor. Tasarımcıların araba endüstrisinde sık kullanılan aerodinamik hatlardan esinlenerek kurguladığı kavisler peyzaj ve yapıyı bir araya getiriyor. Fabrika bölümünden kavislenerek dışarı çıkıntı yapan alan, ofisler, yemekhane ve ziyaretçi merkezi işlevlerine hizmet ediyor.

Ziyaretçi merkezinin içindeki ara katta bulunan dolaşım alanında ziyaretçiler tüm üretim tesisinin farklı departmanlarının içinde turlayabiliyor. Bu alan Polestar’ın üretim faaliyetleri ile ilgilenen müşteriler, meraklılar, şirketler veya öğrenciler için oluşturulmuş.

İç mekanlarda kullanılan açık ve temiz renk paleti tüm yapıya bir laboratuvar hissi veriyor. Dış mekanda kullanılan siyah metal kabuk ise iç ve dış mekan arasında bir tezat oluşturarak bu az katlı ve yatay düzene sahip yapının peyzaj içinden sıyrılmasına olanak veriyor.

Etiketler

Bir cevap yazın