The Playscape Çocuk Toplum Merkezi

The Playscape Çocuk Toplum Merkezi

Pekin’in kuzeyinde bulunan, tahıl deposu ve lojistik yapılarından oluşan sanayi alanı, waa (we architech anonymous) tarafından "The Playscape" isimli, okul ve oyun alanı olarak yeniden işlevlendirildi.

Fark yaş gruplarındaki çocuklarda motor hareket gelişimi konusunda uzman bir sağlık kurumu tarafından geliştirilen çocuk toplum merkezi, çocukların kendi kendilerine karar alarak, hareket becerilerini geliştirmeye odaklanan bir oyun ve eğitim alanı.

Günümüzde, Çin kentlerinde büyüyen bir çocuğun gelişimindeki en büyük eksiklerden birinin mahalle hayatı olduğunu kabul eden tasarımcılar geçmişin oyunları ve popüler kültüründen ilham alan konseptleri bir araya getiren üç farklı oyun peyzajı tasarlamış:

  1. Boru: Vücut farkındalığını artırmaya odaklanan, kuytu alanlarla donatılmış, birbiri ile bağlantılı köprü ve merdivenler.
  2. Çatı: Çocukların olağan dışı yolları fark etmeleri seçimler yapmalarını sağlayan, tüm oyun alanına yukarıdan bakan yüksek teras. Bir dizi kaydırak sayesinde çocuklar terastan aşağı, tepenin de altından geçip, tekrar terasa ulaşabiliyor.
  3. Tepe: Denge ve karar verme yetisini geliştirmeyi amaçlayan, farklı zorlukta meyil ve risk içeren tepeler bütünü.

Bu üç peyzajın haricinde, topoğrafyanın altında kalan alan kapalı oyun alanına, terastaki kısa yollar veya kaydıraklar kullanılarak erişilebiliyor.

Proje, mevcut yapıların arasına ve üstüne yerleşen bu oyun alanı haricinde avlunun etrafını saran binalar içine yerleştirilmiş anaokulu ve daha küçük yaşlı çocuklar için üretilmiş yumuşak zeminli oyun alanları, kafe, restoran, kütüphane, çok işlevli derslikler ve çocuk gelişimi uzmanlarının tüm bu alanları uzaktan gözlemlemelerine olanak sağlayan bakı noktaları da içeriyor.

Etiketler

Bir cevap yazın